Újabb palóc kontyos ház újulhat meg a Nagyapám Háza program támogatásával a Bátonyterenyéhez tartozó Szúpatakon. Az épületek megmentéséért életre hívott egyesület tavaly a program segítségével kezdte el az egyik épület felújítását. Idén is bíznak a folytatásban, így élnek az adódó pályázati lehetőséggel.
Ahogy arról már korábban többször is beszámoltunk, az Aszú-völgyi Palócok Térségfejlesztő, Hagyományőrző és Turisztikai Egyesület azért alakult, mert tagjai szívügyüknek tekintik a palóc kontyos házak megmentését. A Szúpatakon található épületek egyidősek Hollókő házaival. Az evangélikus templom környékén hét ház áll, némelyik még lakott, de vannak lakatlanok is. Utóbbiból jelenleg három van az egyesület tulajdonában. Megalakulásuk óta keresik a lehetőséget azok megmentésére.
– Tavaly augusztusban Takács Martin, a Nagyapám Háza program egyik mesterének irányításával, valamint önkéntes segítőkkel kezdődött meg az egyik ingatlan állagmegóvása. A cementes vakolatot eltávolították, a területről gyűjtött agyagot vízzel és szalmával keverték, azzal tapasztották be a falat. A népi építészet egyik fontos ismérve ugyanis, hogy helyi alapanyagok felhasználásával történik a munka – fogalmazott Viczián László, az egyesület elnöke, hozzátéve: – A lehetőséggel idén is élni szeretnénk, ezért benyújtjuk pályázatunkat a programra. Pozitív döntés esetén az elkezdett épület felújítását szeretnénk befejezni, valamint egy másik, a templom ellenkező oldalán álló ház visszaépítéséhez is hozzáfognánk.
A Nagyapám Háza program olyan képzés, ahol egy népi műemlék épület, parasztház felújítása során a résztvevők megismerkedhetnek a tradicionális építészet értékeivel, a hagyományos építészeti technológiákkal. A mester-inas képzés alkalmat teremt a programban résztvevő mesterek és fiatalok, érdeklődők együttműködésére. Olyan hasznos alkotómunkát végeznek a felújítás közben, mellyel gyarapíthatják tudásukat, közvetlen tapasztalatot szereznek a népi építőmesteri munkáról. Az országban tavaly 13 helyszínen zajlottak sikeres táborok és felújítások, Nógrád megyében a szúpataki volt az első projekt.