Több mint két éve azon dolgozik Olexa Miklós, az Ipoly Honismereti, Kulturális, Sport és Túra Egyesület elnöke, hogy aktív turizmus indulhasson el térségünkben. Tavasszal – a kerékpártúra-útvonalak népszerűsítése mellett – Menekültek útja címmel szolidaritási emlékakciót szerveznek az Ipoly völgyében a II. világháború idején a 16 laktanyában elhelyezett menekülő lengyel katona emlékére.
Az egyesület Brüsszelben nyert pályázatot, amellyel különleges megemlékezéssorozatot indít.
– 1939-ben az Ipoly völgyében, amikor a második bécsi döntés miatt lengyel katonákat fogadott be országunk, térségünkben több laktanyában és településen helyezték el őket, általában a családjukkal együtt. Magyarországon minden segítséget megkaptak a túléléshez. Ezekben a falvakban rengeteg lengyel-magyar barátság, rokoni kapcsolat is született. Például Vámosmikolán is, ahol tiszti tábor működött, itt rengeteg segítséget kaptak a helyiektől. A megemlékezés keretében történelmi, kulturális, túra- és sporteseményeket szervezünk az Ipoly folyó mindkét oldalán, elsősorban az érintett településeken és a kapcsolódó helyszíneken – mondta az egyesület elnöke.
Hozzátette, hogy a tavaszi programokra terveznek gyalogos, buszos, kerékpáros, lovas zarándoklatokat az érintett települések laktanyáihoz, koszorúzást és emléktábla-avatást is. Balassagyarmaton, a vármegyeházán az események relikviáinak bemutatására emlékszobát alakítanak ki az 1. Kerékpár Múzeum erre biztosított helyiségében.
Az érintett településeken előadás-sorozattal is készülnek, a történelmi eseményeket dr. Koczó József helytörténész ismerteti majd. Elindul az első kerékpáros emléktúra a „Lengyel menekültek útján az Ipoly völgyében” mottóval, a forrástól a Dunáig körülbelül 180 kilométeren át kerekeznek. Ehhez kapcsolódóan több buszos zarándoklatot is terveznek Balassagyarmatról, Fülek, Losonc, Gács irányába, majd az alsóbodoki Esterházy János Zarándokközpontba és a nyitrai várhoz, végül pedig Márianosztra, Párkány és Esztergom lesz a túra úti célja. Kerékpáros nagy túrát szerveznek Erdélyből is az Ipoly völgyébe a Lengyel menekültek útján, azonban rövidebb távú helyi célokat is kitűztek, hogy bárki csatlakozhasson.
Olexa Miklós arra is kitért, az eseménysorozat célja, hogy folyamatosan működtethető vendégforgalom alakuljon ki az Ipoly völgyében. Céljuk még a nemzetek, civil szervezetek és polgárok határokon átívelő kapcsolatainak fokozása a közös európai történelem, kultúra és az európai identitás erősítése révén.
– Különös jelentősége lehet összefogásunknak, mivel ma a háború, az összezavarodó politikai és társadalmi állapot veszélyeztetheti a mi kis Ipoly-menti világunk ezer év óta jól működő életét és nyugalmát – emelte ki az egyesület elnöke.