A környezettudatosság, és a hulladékkezeléssel kapcsolatos szemléletformálást célzó projektet valósít meg a településen a Zabarért Egyesület egy pályázat segítségével.
A kezdeményezés első lépéseként egy hulladékkezelési szokásokkal kapcsolatos kérdőív kitöltésére kérték a helyi lakosokat, illetve a további programok között szerepel fórumokat szerveznek és szemétgyűjtő akciók is.Szondi Csabáné, a Zabarért Egyesület elnöke elmondta: a lakhelyüket sajnos érinti a szemetelés problémája, ezért döntöttek úgy, hogy a lakosokat is bevonva lépéseket tesznek a helyzet javítása érdekében.
– A Kárpátok Alapítvány Civil Térkép nevű programja, és a Civitates támogató szervezet által egy pályázat keretében felmérést készítettünk a települést érintően arról, hogy a helyben érdekeltek mennyire elégedettek a hulladékgazdálkodással és -kezeléssel, valamint milyen szokásokkal rendelkeznek e témát érintően. A kérdőív összesen 16 kérdést tartalmazott, amelyek közül néhány a kitöltő személyére irányult, például a nemére, a korára, vagy épp arra, hogy milyen gyakran és mennyi időt tölt Zabaron. A többi pontban már a hulladékkezelés állt a középpontban, így például arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire elégedett valaki a zöldhulladék elszállításának módjával, vagy szükségesnek érzi-e a szelektív-hulladékgyűjtő szigetek számának növelését Zabaron. A kérdésekre válaszolók elmondhatták, hogy melyik településrészt tartják a legszennyezettebbnek, vagy hogy részt vennének-e egy ismeretterjesztő fórumon? – sorolta az egyesület elnöke, aki azt is elárulta, hogy a projektet konzorciumban valósítják meg a Borsodnádasdi Labdarúgók Sportegyesület részeként működő Vajdavári Vándorok természetjáró szakosztállyal, illetve az Együtt Demjénért Alapítvánnyal.
Szondi Csabáné hozzátette: törekedtek rá, hogy a felmérés minél több helybelit elérjen, éppen ezért az nem csupán online volt elérhető, hanem az egyesület tagjai kinyomtatva eljuttatták azokhoz a – főként idős – lakosokhoz, akik nem használnak internetet.
A Zabarért Egyesület vezetője arra is rámutatott, hogy a kérdőív csupán az első lépése volt az egész éven átívelő projektnek.
– A pályázat megvalósítása során fórumokat szervezünk, rövid videókat készítünk például a szelektív hulladékgyűjtés szabályairól, illetve az újrahasznosítás lehetőségeiről, de egy kisebb dokumentumfilm megalkotása is az elképzeléseink között szerepel. Továbbá hulladékgazdálkodásról szóló tájékoztatókat, illetve információkat helyezünk majd ki mind plakátok formájában, mind a közösségi média felületén. Emellett a helyben érintett hulladékgazdálkodási társasággal, a VGÜ Nonprofit Kft.-vel is felvesszük a kapcsolatot abban bízva, hogy például egy előadás során a zabariak megannyi új információval gazdagodhatnak a témát érintően a szakemberektől – részletezte a megvalósítás folyamatát a Zabarért Egyesület elnöke, aki azt is hangsúlyozta, hogy a tervezett programok sorából természetesen nem hiányozhatnak a szemétgyűjtési akciók sem. Reményeik szerint azokhoz – a projekt figyelemfelhívó hatásának is köszönhetően – több helybeli is csatlakozik, így a kezdeményezés egyfajta közösségépítő funkciót is betölt majd.
Hozzátette: a szemétgyűjtésekbe szeretnék bevonni a projektben résztvevő másik két települést is, méghozzá úgy, hogy néhány alkalommal kölcsönösen ellátogatnak egymáshoz a résztvevők a „tegyünk a tisztább környezetért” jelmondat égisze alatt. Mindemellett akárcsak tavaly, úgy idén is csatlakozik Zabar a TeSzedd! Nevű szemétgyűjtési akcióhoz.
Szondi Csabáné hosszú távú célként a település lakosainak szemléletformálást, a tudatosabb hulladékgazdálkodási és -kezelési stratégia kidolgozását és a hétköznapokban történő alkalmazását nevezte meg. A közeljövőben elérni kívánt célok között például a település környezetében található illegális hulladéklerakók felszámolása, illetve a területek tisztán tartása szerepel.
A projekt zárásaként egy, az elért eredményeket, valamint a további szükséges teendőket tartalmazó helyzetértékelést készít a Zabarért Egyesült.