A nappali ellátás fontossága is szóba került a salgótarjáni autizmus világnapi ünnepségen

Kedden, a Salgótarjáni Civil és Ifjúsági Házban rendezte meg autizmus világnapi ünnepségét a Nógrádi Autizmus Alapítvány és az Abigél Közhasznú Egyesület.

Fotó: 3100.hu

Varga Gézáné gyógypedagógus, az alapítvány kuratóriumi elnöke köszöntőjében elmondta: az ENSZ 2007 decemberében nyilvánította április 2-át az autizmus világnapjává, azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet az autizmus spektrumzavarra, mely tízmilliókat érint a Földön. Mint felidézte, az alapítvány 1992-ben jött létre, céljuk elsősorban a Nógrád vármegyében élő autisták oktatásának, nevelésének támogatása, az autisták társadalomba való beilleszkedésének segítése, csatlakozva az országos alapítvány célkitűzéseihez.

A kuratóriumi elnök szerint ezen belül legfontosabb célkitűzéseik az autista gyermekeket oktató, nevelő csoportok támogatása, a szakképzés és a fejlesztés személyi, illetve tárgyi feltételeinek javítása, a nevelők, szakemberek továbbképzése, valamint az autizmussal kapcsolatos ismeretek terjesztése, elsősorban a szülők, gondozók, de az egész társadalom számára is. Az alapítvány támogatásával számos szakembert képeztek ki az elmúlt évtizedekben, illetve egy gazdag szakkönyvtárral is rendelkeznek, mellyel szükség esetén a szülőket és a pedagógusokat is segítik.

Fenes Andrea Anna, az Illyés Gyuláné Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény igazgatója elmondta: az óvodai és általános iskolás ellátás mellett középiskolásokat is támogatnak, fejlesztő iskolát működtetnek és utazó tanári hálózatuk is van, melynek részeként a Salgótarjáni Tankerületi Központ iskoláiba járó diákokat fejlesztik. Fenes Andrea Anna aláhúzta: évről évre nő az autizmussal érintett gyermekek száma, így egyre szűkösebb a kapacitásuk is. Jó hír azonban, hogy a tankerületi központ átszervezési javaslatot nyújtott be, és az intézmény jövőre egy újabb épülettel bővülhet.

Tóth László, a Salgótarjáni Tankerületi Központ szakmai vezetője köszöntőjében úgy fogalmazott: minden pedagógus megérdemli az elismerést nap mint nap végzett, fáradságos munkájáért, ám közülük is kiemelkednek a gyógypedagógusok. Az ő feladatuk talán még nehezebb, még összetettebb, ugyanakkor talán még szebb is – fejtette ki.

Fekete Zsolt, Salgótarján polgármestere elmondta: az autizmus kapcsán elsősorban a szülők jutnak eszébe, akik belecsöppentek egy olyan helyzetbe, melyet élethosszig vinni kell, így minden tisztelete az övék. A városvezető szerint Magyarországon legalább 100 ezren élnek autizmus spektrumzavarral, ennek ellenére egy hétköznapi ember valószínűleg túl keveset tud az autizmusról, és ez a tudás is általában egy-egy könyv vagy film lenyomata.

A vármegyeszékhely polgármestere hangsúlyozta: egy autista személlyel élni felelősségteljes feladat, mely napról napra kihívások elé állítja mind a családtagokat, mind az őket segítőket – éppen ezért az autisták és családjaik élethosszig tartó támogatást és figyelmet igényelnek.

Fekete Zsolt aláhúzta továbbá: az önkormányzat elkötelezett az autizmussal élők társadalomba való beilleszkedésének segítése iránt. Kiemelten fontosnak tekintik, hogy mindenki szándékainak és tehetségének megfelelően értékes életet élhessen, nehézséggel élő embertársainkra és az őket segítő szervezetekre, személyekre pedig stratégiai partnerként tekintenek. A polgármester szerint felbecsülhetetlen értékű az a segítő, érdekvédelmi és tájékoztató munka, melyet a Nógrádi Autizmus Alapítvány több mint három évtizede végez, és amelyben közreműködik az Abigél Közhasznú Egyesület is.

A városvezető megköszönte az alapítvány és az egyesület munkáját, egyben hozzátette: bízik benne, hogy a jövőben is hasonló eredményességgel dolgozhatnak együtt az autizmussal élők és családjaik támogatásán, az autizmussal kapcsolatos ismeretek mélyítésén és a társadalom tájékoztatásán.

Sok esetben bizonytalan az autista fiatalok jövője

Az esemény egyik fontos témája az autisták felnőttkori nappali ellátása volt. Őszi Tamásné gyógypedagógus előadásában arról beszélt, hogyan kell felkészíteni az autizmus spektrumzavarral élő gyermekeket, fiatalokat a felnőttkorra, ennek kapcsán pedig az egyik érintett szülő is felszólalt. Mint mondta, nagyon csalódott, hogy a vármegyeszékhely polgármestere a megnyitó után távozott az eseményről, és ezúttal sem tudta feltenni kérdéseit.

Az édesapa aggodalmát fejezte ki, mivel az autisták felnőttkori ellátása Salgótarjánban sem megoldott, ez pedig nagy problémát jelent sok szülőnek.

Saját példáját említve elmondta: 12 éve tudja, hogy gyermeke autista, jövőképe azonban még mindig nincs, és nem tudja, mi lesz gyermekével, ha ő már nem tudja gondját viselni. Ugyan ők is ellátogattak korábban egy lakóotthonba, az ilyen intézményeknél azonban tízéves nagyságrendű is lehet a várólista.

Ahogy az eseményen is elhangozott, és az Abigél Közhasznú Egyesület közösségi oldaláról is kiderül, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vállalná Salgótarjánban az autisták nappali ellátásának fenntartását, azonban épületet nem tud biztosítani, ráadásul erre a célra csak a megyei jogú városok hívhatnak le pályázati forrást. Az Abigél Közhasznú Egyesület a múlt decemberi közmeghallgatáson tette fel a kérdést, miszerint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz forrásaiból tervezi-e az önkormányzat a nappali ellátás megvalósítását. Huszár Máté alpolgármester válaszában azt mondta, tervezik a nappali ellátást, azonban ténylegesen nincs megnevezve a dokumentációban.

A Salgótarján közgyűlése elé terjesztett, a Salgótarjáni Tankerületi Központ átszervezési javaslatát véleményező előterjesztésből ugyanakkor kiderül: a Dornyay Béla Tagiskola kifutó rendszerben működik, a következő tanévtől már csak 5-8. évfolyamon, így több tanterem is felszabadul.

Az önkormányzat megkeresésére a tankerületi központ közölte: partnerséget biztosít a Forgách Antal úti ingatlan megosztásában a tulajdonos önkormányzattal, amennyiben felnőtt autista feladatellátást tervez a későbbiekben az ingatlanban.

https://3100.hu/a-nappali-ellatas-fontossaga-is-szoba-kerult-a-salgotarjani-autizmus-vilagnapi-unnepsegen/

Scroll to Top