Tavaly nyár végén alakult meg a Nógrádmarcali Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Egyesület. Azóta pedig aktívan segítik a Balassagyarmati Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság munkáját tizennégy nyugat-nógrádi településen. Csesznák Mátéval, az egyesület elnökével beszélgettünk.
– Mikor és milyen céllal hozták létre az egyesületet?
– A Nógrádmarcali Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Egyesület megalakulásának ötlete 2021 júliusában egy helyi tűzesetet követően merült fel. Az oltásban önkéntesen segédkező öt fő alkotja jelenleg is az egyesület gerincét. Tavaly ismét öt személy végezte el a negyvenórás tűzoltó alaptanfolyamot, idén pedig újabb öt ember jelentkezett. Ennek köszönhetően 2022. augusztus 15-én hivatalosan is létrejött az egyesület, valamint együttműködési szerződést kötöttünk a Balassagyarmati Hivatásos Tűzoltó-parancsnoksággal és a Nógrád Vármegyei Polgárőr Szövetséggel. A működési területünk tizennégy település kül- és belterületét foglalja magába. Ezek közé tartozik Balassagyarmat, Ipolyszög, Patvarc, Nógrádmarcal, Iliny, Szügy, Csitár, Őrhalom, Csesztve, Hugyag, Mohora, Magyarnándor, Cserháthaláp, Cserhátsurány. E településekről kapjuk a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság által küldött riasztásokat. Jelenleg huszonhárom tagunk van, de a létszám folyamatosan bővül.
– Miért van szükség az önkéntes tűzoltók munkájára?
– Az aktív tagjaink nagy része otthon vagy a mezőgazdaságban, kötetlen munkaidőben dolgozik. Így viszonylag gyorsan meg tudjuk kezdeni a vonulást, sőt, ha a káreset elhúzódó vagy nagyobb létszámot kíván, akár négy-öt tag is könnyedén mozdítható a hivatásos egységek támogatására. Jól érzékelteti gyors reagálásunkat, és helyismereti előnyünket a Csitár külterületén kigyulladt traktor esete is, amihez egyesületünk három emberrel a hivatásos egységek előtt érkezett meg. A mezőgazdasági erőgép négyszáz literes felhasadt üzemanyagtartálya, a hivatásos tűzoltók gépjárműve számára megközelíthetetlen helyen lángolt. Egy alacsony, illetve nem hitelesített teherbírású fahídon kellett áthajtani rossz terepviszonyok között. Azonban nekünk ez nem jelentett problémát, és sikeresen eloltottuk a tüzet, porral oltó tűzoltókészülék segítségével. Emellett tavaly több szabadtéri tűzeset felszámolásában is hatékonyan vettünk részt, de közreműködtünk közúti baleseteknél, ajtónyitásoknál, kéménytüzeknél, fakidőlés és természeti katasztrófa esetén is. Legutóbb éppen a nógrádsipeki villámárvíznél, ahol a kárfelmérésben és a védekezésben nyújtottunk segítséget hét taggal. Átirányítottak minket Rimócra is, ahol hasonló volt a kár mértéke, ugyanis Nógrádsipekről a víz Rimóc felé távozott. Itt az elárasztott pincékből a víz kiszivattyúzását kaptuk meg feladatnak. Összességében elmondható, hogy minden esetben igyekeztünk segíteni a hivatásos kollégák munkáját.
– Az egyesület szorosan együttműködik a Nógrád Vármegyei Polgárőr Szövetséggel. Polgárőrként mire fordítanak kiemelt figyelmet?
– Hetente több alkalommal teljesítünk járőrszolgálatot Nógrádmarcal kül- és belterületén, gyalogosan és saját autóval egyaránt. Járőrözéskor kiemelt figyelmet fordítunk az egyedül élőkre és az idősebb korosztályra. Ha kérik, és módunkban áll, bármiben segítünk.
– Úgy tudom, a szervezetük aktívan részt vesz a közösségi életben. Milyen programokat szerveztek eddig?
– Tavaly majálist, batyus bált, szüreti fesztivált, szemétszedési akciókat és egyéb kisebb közösségépítő megmozdulásokat szerveztünk. Mindegyik rendezvény gazdag programokat kínált és minden korosztály megtalálhatta a kedvére való elfoglaltságot.
– A közelmúltban az eszközparkjuk egy tűzoltóautóval bővült. Hogyan sikerült rá szert tenniük?
– Nemrégiben egy páratlan ajánlatot kaptunk a Diósjenői önkormányzat, illetve a Diósjenői Önkéntes Tűzoltó Egyesület (ÖTE) részéről, amiért hálásak vagyunk. A Diósjenő ÖTE előző, már használaton kívüli tűzoltóautóját felajánlották számunkra egy igen kedvező összegért. Mi pedig éltünk is a lehetőséggel. A jármű kitűnő állapotban van a kétezer literes vízszállító kapacitásának, nagy teljesítményű szivattyújának, páratlan terepjáró képességének köszönhetően a jövőben hatékonyabban is segítségére lehetünk a hivatásos kollégáknak a környékbeli települések káreseteinek felszámolásában.
– Milyen terveik vannak?
– A hosszú távú terveink között szerepel egy fűtött szertár kialakítása, ahol az eszközeinket és a járműveinket tárolhatjuk. Szeretnénk a rendszeresen vonuló csapatunkat újabb tagokkal bővíteni, rendezvényeket szervezni a községben, illetve a helyi közbiztonságot tovább erősíteni.
https://www.nool.hu/kozelet/2023/05/aktivan-segitik-a-tuzoltok-munkajat-a-nogradmarcali-onkentesek