Egyedülálló tárgyakat őriz az érsekvadkerti tájház – adományokból szeretnék felújítani

Az érsekvadkerti Réti-pedagógus házaspár már évtizedek óta gyűjti a népi életből fennmaradt tárgyakat. 2005-ben létrehozták a Helytörténeti Emlékházat, ahol megtekinthetők az egyedülálló ereklyék. Sajnos azonban az épület állapota folyamatosan romlik, ezért a tájház felújítására adománygyűjtést szerveznek.

Fotó: nool.hu

Az érsekvadkerti Réti Lajos földrajz-rajz szakos tanár már az 1950-es évektől gyűjtötte rajztantermében a falu népi életből fennmaradt tárgyakat. Aztán 1964-ben megkötött házassága után már feleségével, Réti Lajosnéval együtt folytatták ezt a tevékenységet, aki szintén erős kötődést érzett a népviselet és a népi élet iránt. A Réti-házaspár kezdetben az otthonuk garázsában gyűjtötte a relikviákat, azonban ez egyre csak bővült. Így az önkormányzat 2001-ben rendelkezésükre bocsátotta a Drágffy-kúriát, majd 2005-ben átköltöztek egy, az önkormányzat tulajdonában álló épületbe, ahol létrehozták a tájházat és megalakították a Múltidéző Néphagyományőrző Egyesületet. Emellett az épület a népdalkör, a citerazenekar és több helyi kezdeményezés bázisaként is működik. 

Emlékeket őriz a helyi tájház

– A településünk idén ünnepli fennállásának 800. évfordulóját, a tájházunk pedig ennek őrzi az emlékeit – fogalmazott Réti Lajosné. Hozzátette: a tájházban egy lengyel szentkép kivételével minden csak Érsekvadkertről és a helyiektől származik. Itt őrzik a falusi népviseletet, több évtizedes szentképeket, illetve mára már olyan elfeledett használati tárgyakat, mint például az aratókoszorú, a fa népi játékok, vagy éppen a kender feldolgozási eszközök. Emellett szakkörök által próbálják átadni a következő generációk számára a hagyományokat. Legutóbb például a helyi női népviselethez tartozó fejdísz készítését sajátíthatták el a résztvevők. Mindezeknek köszönhetőn a Helytörténeti Emlékház rengeteg látogatót vonz évről évre a faluba.

A nyugalmazott tanárnő elmondása szerint, azonban nagy szükség lenne a Helytörténeti Emlékház épületének a felújítására, ugyanis a tájház egy része egybe van építve a szomszédos házzal, amely rendkívül rossz állapotban van. Emiatt az emlékház oldalfala évek óta folyamatosan ázik, ezáltal az állapota is romlik. Mindezt jól bizonyítják az ingatlan belsejében lévő hatalmas falrepedesék, illetve a málló vakolat is.

Eddig nem jártak sikerrel

– Az évek során több pályázatot is benyújtottunk nagyobb felújítási célokra, illetve több helyről is kértünk segítséget, de egyelőre nem jártunk sikerrel. Tavaly azonban hatmillió forintos pályázati támogatásból tudtunk egy kerítést építeni a két telek közé, illetve az épület külsején egy minimális állagmegóvást végezni – mondta Réti Lajosné, aki kifejtette továbbá azt is, hogy férjével, Réti Lajossal nagyon szomorúak amiatt, hogy az emberek szóban mindig nagyra értékelik a népi dolgokat, de csak kevesen tesznek érte valójában. Miközben ők arra tették fel az életüket, hogy megőrizzék a község értékeit a jövő generációjának.

További segítségre is szükségük lenne a tájház állagmegóvásához

– Az érintett szomszédos ingatlanban nem lakik senki, ugyanis rossz állapotban van, ráadásul tele van hulladékkal. Ezért gyűjtést szerveztünk és abból hozattunk konténereket, illetve elszállíttatjuk a szemetet. Azonban további segítségre is szükségünk lenne még a tájház állagmegóvásához. Ezért adománygyűjtést szerveztünk annak korszerűsítésére – mondta az egykori pedagógus, aki férjével mindent megtesz, amit csak lehet, annak érdekében, hogy a jövőben sikerüljön egy igazán méltó helyet kialakítani az egyedülálló gyűjteményüknek.

A helyszínen jártunkkor megtudtuk, hogy a tájházzal szomszédos telken három ingatlan van, amelyek időközben eladóvá váltak. Réti Lajosné szerint, az is megoldás lenne, ha meg tudnák vásárolni ezeket, hiszen az egyre csak bővülő gyűjteményüknek szükségük lenne a helyre. Sajnos azonban erre nem áll rendelkezésükre a megfelelő összeg. 

Amennyiben valaki szeretné támogatni a tájház felújítását, az megteheti a Múltidéző Néphagyományőrző Egyesület alábbi számlaszámán keresztül: 64000015-10106671. 

Az idős házaspárnak egyébként a Helytörténeti Emlékház korszerűsítése mellett még számos ötlete és terve is van. Szeretnének egy kiadványt, valamint egy kisfilmet is készíteni a tájházról azért, hogy mindezt átadhassák a következő generációk számára.

Video link: https://videa.hu/videok/nool/nagyvilag/egyedulallo-targyakat-oriz-az-ersekvadkerti-emlek-mult-tajhaz-IFrvP7gLC7iHwTyi?start=0

https://www.nool.hu/helyi-kultura/2023/08/egyedulallo-targyakat-oriz-az-ersekvadkerti-tajhaz-adomanyokbol-szeretnek-felujitani-fotok-video

Scroll to Top