A négy testvér által alapított Deák Zenekar a hetvenes évektől kezdődően nagyon sok lakodalomban biztosította a jó hangulatot megyén innen és túl. A kétezres évekig működő formáció egyik tajga, Deák Béla ma is aktívan zenél, nagyon sok rendezvényre hívják napjainkban is. Emellett egyesületet is vezet Karancslapujtőn.
A zenének mindig meghatározó szerepe volt Deák Béla életében. Igaz, hogy sosem főállásban, hanem csak hobbiból játszott, mégis mint mondja, rengeteg szép élménnyel és emlékkel gazdagodott a zenének köszönhetően.
– Bányapusztán, egy Karancskeszi és Piliny között található tanyán nőttem fel. Ha az ismerősök, barátok, a környéken élők összegyűltek nálunk, mindig szólt a muzsika. Édesanyám is sokszor leültetett a szoknyájára a testvéreimmel együtt, és énekelt nekünk. Így nagyon korán megfertőződtem a zene szeretetével – kezdi a történetét Deák Béla. – Tízféle hangszeren, főleg fúvósokon játszok, az első szaxofonomat 1963. január elsején kaptam. Harminc éves koromban iratkoztam be jazz gitár szakra, de a legtöbb zenei eszközt magamtól tanultam meg megszólaltatni.
Négy fivér alapította a Deák Zenekart
Mint mondta, három fiútestvérével mindig összetartottak, így amikor előállt a zenekar alapításának ötletével, mindannyian támogatták azt. A hetvenes évektől a kétezres évek elejéig működött a formáció, Deák Zenekar néven. Azt, hogy jól muzsikáltak együtt mi sem bizonyítja jobban, mint a rengeteg fellépés, ahová hívták őket.
– Előfordult, hogy egy évben negyven lakodalomban is mi biztosítottuk a jó hangulatot. Főleg nógrádi településeken zenéltünk, de természetesen távolabbról is kaptunk felkérést – fejtette ki Deák Béla. – Az évtizedek alatt rengeteg szép emlékkel gazdagodtunk, egy csodálatos világot ismertünk meg ezáltal.
A Deák Zenekar ugyan már egy ideje nem muzsikál együtt, de az alapító ma is szívesen elhúzza bárki nótáját. Lantos Sándorral Szerenád Band néven zenélnek, ma is járnak még esküvőkre és más rendezvényekre. Állami ünnepeken, trianoni megemlékezésen, szüreti mulatságokban ugyanúgy színesítik a műsort, mint a megyei bányásznapokon, vagy az adventi gyertyagyújtások alkalmával.
A kulturális élet fellendítése az egyesület célja
– A zene mindig fontos része volt az életemnek, de csak szabadidőmben hódoltam ennek a szenvedélynek. A karancsberényi kőbányában kezdtem, majd 2006-os nyugdíjazásomig építőipari cégeknél dolgoztam vezető beosztásban. A salgótarjáni garzonházak, a Komravölgyi- és a Hasznosi-víztározók építésénél is tevékenykedtem. Amióta 1970-ben összeházasodtunk a feleségemmel, Karancslapujtőn élünk. Itt feladatot vállaltam a helyi képviselő-testületben is, 2007-ben pedig életre hívtam a Karancs Kincse Közhasznú Egyesületet – ismertette az amatőr zenész.
A 26 taggal megalakult szervezetben mára kilencventől is többen tevékenykednek, elsősorban a helyi kulturális élet fellendítéséért dolgoznak.
Egy színpadon az unokával
– Nyugdíjas éveimben sem unatkozok, az egyesület mellett a karancskeszi, a karancslapujtői és a karancsberényi asszonykórusokat is vezetem. Nagyon sok rendezvényre meghívnak, ezen alkalmakon a 100 évnél is idősebb tárogatómon szoktam játszani. A legbüszkébb mégis arra vagyok, hogy az unokámat is sikerült megfertőznöm a zene szeretetével. Dávid játszik a Dobroda Zenekarban és Kárpát FM névvel alapított együttest. Elhivatottan képviseli a magyar zenei és kulturális örökség megőrzését. Nagy öröm számomra, amikor egy színpadon zenélhetünk – fogalmazott Deák Béla.