Rendhagyó gyereknap során gyakorolták a fogyatékkal élők iránti toleranciát a bátonyterenyei diákok

Rendhagyó gyereknap során tartottak a fogyatékossággal élők iránti érzékenyítő foglalkozást a Nem Adom Fel Alapítvány munkatársai a Fáy András Technikum, Gimnázium, Szakképző Iskola, Szakgimnázium, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium diákjainak pénteken Bátonyterenyén.

Fotó: nool.hu

A Fáy András nevét viselő bátonyterenyei középiskola tanulóinak ugyanúgy nyolc órakor kezdődött a péntek az oktatási intézményben, mint bármelyik másik hétköznapon. Azonban ennek a pénteknek az első különlegessége az volt, hogy a fiataloknak nem volt szükségük tanszerekre, ugyanis egy rendhagyó gyereknap várt rájuk. Az első órát követően a tanulók kísérőtanáraikkal átvonultak iskolájukból a Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság (TEF) bátonyterenyei épületébe, amely a rendhagyó gyermeknapi program helyszínéül szolgált. A tanulók ott találkoztak a Nem Adom Fel Alapítvány munkatársaival, akik megosztották velük, hogy milyen interaktív, szemléletformáló feladatok várnak rájuk az udvaron és az épületben kialakított állomásokon.

Az eseményen Soósné Lehoczki Beáta, a bátonyterenyei középiskola általános igazgatóhelyettese arról tájékoztatta portálunkat, hogy az idén 75 éves oktatási intézményükben mindig is alapvető értékek között szerepelt az elfogadás, a tolerancia és a sokszínűség. Hozzátette: a programkínálatot szervező alapítványhoz személyes kapcsolat fűzi, hiszen fia, Soós Ákos korábban önkéntesként segítette a szervezet munkáját, míg napjainkban immár gyógypedagógus mentorként a hivatását jelenti ez a tevékenység.

Az érzékenyítés állt a rendhagyó gyereknap középpontjában

– Ákos rengeteget mesél arról, hogy mivel is foglalkoznak nap mint nap. Így tudom, hogy az iskolákban, sőt, cégeknél is szerveznek szemléletformáló tréningeket. Szinte azonnal éreztem, hogy mindennek az intézményünkben is helye van, hiszen fontos, hogy a nálunk tanuló gyermekek számára is lehetőséget biztosítsunk az empátia és a tolerancia gyakorlására. Úgy gondolom, nélkülözhetetlen, hogy a fiatalok megtanulják: ahogy bárki más, úgy ők is akkor kaphatnak másoktól elfogadást, ha ők maguk is elfogadóvá válnak másokkal szemben – hangsúlyozta Soósné Lehoczki Beáta, aki azt is elárulta, hogy hosszas előkészítés után a gyereknapot tűzték ki a megvalósítás dátumaként, amikor is az eseményen a tanulók legjava részt vehetett.

Az általános igazgatóhelyettes azt is hozzátette: a Fáy András középiskola és kollégiumban megragadnak minden, az érzékenyítésre lehetőséget kínáló alkalmat. Így például – ahogy arról portálunk is beszámolt – hagyományosan szerveznek programot a Magyar Parasport Napjához kötődően, illetve idén a Magyar Rákellenes Liga Salgótarjáni Alapszervezetének nőnapi sétájához is csatlakoztak.

Kerekesszékes akadályverseny is szerepelt a feladatok között

Ez alkalommal a Nem Adom Fel Alapítvány munkatársainak köszönhetően a fáys tanulók öt helyszínen bukkanhattak olyan foglalkozásokra, amelyek segítségével megtapasztalhatták: bármilyen hátránnyal szembesüljenek is az életükben, az nem lehet akadálya annak, hogy aktívan és örömmel éljék meg a mindennapjaikat.

A fiatalok csoportjai forgószínpad-szerűen keresték fel az állomásokat, ahol különböző feladatokat hajtották végre. Így például egy NAFathlon – azaz az Exatlon mintájára kialakított – pálya akadályain kerekesszékkel végighajtva mérhették össze ügyességüket, érzékszervi játékon tehették próbára, hogy látásuk nélkül miként tudnak feladatokat megoldani, illetve az autizmussal kapcsolatos tényeket és tévhiteket is megismerhették. Emellett különleges kikötések mellett játszhattak Tabu!-t, de belekóstolhattak a jelnyelv használatába is, valamint kipróbálhatták egy látássérült tapasztalati szakértő útmutatása nyomán a fehér bottal való közlekedést, természetesen bekötött szemmel.

Videó link: https://videa.hu/videok/nool/emberek-vlogok/rendhagyo-gyereknap-soran-gyakoroltak-a-diakok-kerekesszek-technikum-TR1bd2lLTrONmUD0?start=1.044254

https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2024/06/rendhagyo-gyereknap-fogyatekkal-elok-tolerancia

Scroll to Top