Végigjárják Kodály népzenei gyűjtőútjának nógrádi állomásait

Nógrád vármegyében mondhatni rendszeresek azok a különböző településekhez kötődő rendezvények, amelyek a Kossuth-díjas komponista, zenepedagógus bő egy évszázaddal ezelőtt, 1906-ban kezdődött és mintegy húsz évvel később befejeződött célirányos látogatásairól hivatottak megemlékezni. Kodály munkássága igazi örökség.

Fotó: nool.hu

 A sorozat Vizsláson – a Magyar Rádió Gyermekkórusának közreműködésével – kezdődött, de volt már program Dorogházán, Mátramindszenten, a bányásznaphoz kötődően és két esetben Salgótarjánban is. Az ilyen jellegű emlékidézésekre jobbára a Hagyományőrző Civil Társaság kezdeményezésére és természetesen más szervekkel, szervezetekkel együttműködve került/kerül majd még sor. Legutóbb a József Attila Művelődési Központban Kodály Szuhán gyűjtött dalai kerültek a középpontba. 

Kodály Zoltán gyűjtéséből énekeltek

 A bevezetőt Dupák Sándorné, a társaság ügyvezetője, a rendezvény fő szervezője tartotta. Megemlítette, hogy – bár világszerte elismert a zenei oktatásban a Kodály-­módszer – ezúttal a Mester népművészet iránti határtalan elkötelezettsége került fókuszba. A neves zeneszerző civil és szakmai életútját Sándorné Kovács Eleonóra társasági tag ismertette, majd az elnök, dr. Sándor Ottó beszélt Kodály gyűjtőútjairól, kiemelve a nógrádi helyszíneket, alkalmakat. 

A rendezvény vendége a salgótarjáni székhelyű Liszt Ferenc Kamarakórus volt. A jelentős bel- és külföldi sikereket elért énekkart a megalakulás óta Gúthy Éva vezeti. Az együttes ezúttal Kodály szuhai gyűjtéseiből adott elő egy szép összeállítást, arra is utalva, hogy melyik dalt – például az „Amott kerekedik egy fekete felhő”-t, a „Szép az időt”-t – kitől hallotta a Mester. A karnagy megemlítette személyes találkozásait is Kodállyal. Befejezéseként a közreműködők és az érdeklődők közösen énekelték el a Csipkefa bimbója, A Vidróczki híres nyája és az Esti dal című műveket. 

https://www.nool.hu/helyi-kultura/2024/11/kodaly-nepzene-gyujtes-nograd

Scroll to Top