Bemutatták Salgótarjánban az Európa-szerte híres cigányprímás, Rácz Pali életét

Különleges előadás hangzott el a közelmúltban Salgótarjánban hírneves cigányprímás életéről. A Salgótarjáni Tájak Korok Múzeumok Klub Egyesület rendezésében megvalósult eseményen Erdős István mutatta be a nógrádi gyökerekkel is rendelkező Rácz Pali életútját.

Fotó: nool.hu

Az elmúlt évek során sokszor mondatott ki, íratott már le, hogy a vármegyeszékhely egyik legnagyobb létszámú – mintegy kétszáz-kétszázötven fős – civil közössége a Salgótarjáni Tájak Korok Múzeumok Klub Egyesület. Az országban 1978-ban jött létre, helyileg 1982 decemberében alapították meg e csoportosulást. Utóbbi nemcsak létszámában kiemelkedő, de folyamatos, aktív tevékenysége is figyelemre érdemes. Rendszeresen kirándulnak az országban és határainkon túl található emlékhelyekre és elismerésre méltó módon következetesen látogatják, ápolják Salgótarján első polgármestere, dr. Förster Kálmán (1885-1973) zirci és dr. Dornyay Béla (1887-1965) tanár, múzeumalapító, természettudós keszthelyi nyughelyét. Ezúttal a hírneves cigányprímás, Rácz Pali kalandos életét bemutató előadást szerveztek.

Fotó: nool.hu
Erdős István könyvének főszereplője a cigányprímás, nótaszerző: Rácz Pali

Az egyesület színes programjainak keretében a leggyakoribb munkaformának a havonta megtarott klubnapok bizonyulnak. Ezek keretében nemcsak úgymond az aktuális ügyeiket beszélik meg, de rendre meghallgatnak egy-egy előadást akár közülük felkért, akár vendégként meghívott szakemberek részéről. 

A minap a korábbi SITI épületében az utóbbi kategória képviselője, Erdős István középiskolai tanár, a TIT egykori helyi igazgatója és a hajdani megyei tanács művelődési osztályának jeles munkatársa érkezett a klubnapra abból a célból, hogy fő vonásokban bemutassa a Messze kéklik a Duna című, 2002-ben megjelent könyve, történeti esszéregénye főhősének, Rácz Pali XIX. századi (1822 Nagygéc – 1885 Budapest) cigányprímásnak, nótaszerzőnek az életét. A témaválasztást természetesen motiválta, hogy a 140 évvel ezelőtt elhunyt neves népzenész Nógrádban gyökerezett és mondhatni Európa-szerte híres emberként is ezernyi szállal kötődött szülőföldjéhez, szűkebb hazájához.

Erdős István élvezetes előadás keretében mutatta be Rácz Pali enyhén szólva kalandos életének fő vonulatát, kiemelve egy-egy figyelemre különösen érdemes epizódot. Az előadás teljes szinkronban volt a könyv érdemeivel, amelyeket Kerényi Ferenc irodalomtörténész a következőképpen fogalmazott meg a kötet hátlapján: „…pár mondattal képes kort, helyzetet vagy személyt felidézni. Ez itt különösen fontos erény, hiszen a magyar (mitöbb: olykor az európai) történelem egyik legmozgalmasabb félszázadát kell megjelenítenie.”

https://www.nool.hu/helyi-kultura/2025/03/racz-pali-ciganyprimas-notaszerzo-eletut