Nem mindennapi kiállítás nyílt hétfőn a József Attila Művelődési Központ előtér galériájában. A tárlat valamennyi alkotását autizmussal élő fiatalok készítették, az ő kamerájukon keresztül pillanthatnak be a látogatók egy különleges világba.


Pódiumbeszélgetéssel egybekötött kiállításmegnyitónak adott ma helyet a József Attila Művelődési Központ. A Kamerán át című tárlat különleges alkotásokon keresztül mutatja be azt az egyedi látásmódot, ahogyan egy autizmussal élő szemléli a világot. A megnyitót követően pódiumbeszélgetéssel folytatódott a program.
Tízmilliókat érint az autizmus spektrumzavar
2008 óta április 2-a az autizmus spektrumzavar, ez a bolygónkon tízmilliókat érintő különleges világlátás világnapja. Ebből az alkalomból került a fotókiállítás Salgótarjánba, amely elsőként a fővárosban mutatkozott be az Autisták Országos Szövetsége, az AURA Autistákat Támogató Közhasznú Egyesület és Szarka Klára kurátor gondozásában. Az autizmussal élő fiatal felnőttek fotóiból összeállított tárlatot Kreicsi Bálint, Salgótarján polgármestere ajánlotta a jelenlévők figyelmébe.
A figyelemről szeretnék ma beszélni. A figyelemről az autizmus és egymás iránt
– fogalmazott. Hozzátette: – A legutóbbi városi közgyűlésen született egy döntés, ami biztosítani fogja az autista ellátást Salgótarjánban. A figyelem jár mindenkinek, nem egyformán reagálunk rá, nem vagyunk egyformák. Próbáljunk meg minél több mosolyt csalni az arcokra, minél jobban figyelni embertársainkra, minél inkább segíteni, azoknak akik arra rászorulnak. Kellő figyelem és odafigyelés mellett ugyanis komoly sikereket érhetünk el.
Az autizmus nem betegség, hanem egy állapot
– Az autizmus leírója, dr. Leo Kanner, amerikai gyermekorvos az 1940-es évek elején megállapította: az autizmus nem betegség, ezért nem gyógyítható, hanem egy olyan állapot, ami az érintettet végig kíséri egész életében. Kiváltó oka máig nem ismert pontosan – fogalmazott dr. Kósa Ádám, a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára.
A mi dolgunk az, hogy empátiával forduljunk az autizmussal élő embertársaink felé.
– mondta, majd hozzátette: az empátia az a képesség, hogy felismerjük mások min mennek keresztül és osztozzunk mások élethelyzetén. Az empátia célja nem az, hogy megoldjunk egy problémát, hanem, hogy éreztessük a másik emberrel: nincsen egyedül. A fogyatékosságügyi államtitkárság célja is ez.
– A kiállítás különlegességét az adja, hogy ezeket az alkotásokat autizmussal érintett fiatal alkotók, művészek készítették. Alkalmunk lesz az alkotásokon keresztül betekinteni egy számunkra ismeretlen világba – hangsúlyozta az államtitkár.
Kékbe borul a városháza
A megnyitón elhangzott: a tárlat április 7-ig látogatható a művelődési központban. Április 2-án pedig Salgótarján egyik ikonikus épülete, ez alkalommal a városháza fog kéken ragyogni az önkormányzat és a Hajrá, Salgótarján! Egyesület jóvoltából, felhívva a figyelmet az autizmus spektrumzavarral élőkre és családtagjaikra.
A kiállításmegnyitót pódiumbeszélgetés követte, amelyen az alkotók mesélték el, hogyan kezdték el a fotózást, és mit jelent számukra az alkotás. A beszélgetést Turcsány László önkormányzati képviselő nyitotta meg, a moderátor pedig Kővári Edit, az Autisták Országos Szövetségének elnöke volt.
https://www.nool.hu/helyi-kultura/2025/03/autizmus-tarlat-kiallitas-podiumbeszelgetes