Az autisták jövőjének érdekében nemrégiben egy kötött témájú beszélgetést tartottak Salgótarjánban. Ezen az értekezésen mások mellett részt vett Kővári Edit szülő, az Autisták Országos Szövetségének (AOSZ) elnöke – aki az összejövetelt kezdeményezte –, Fenes Andrea Anna gyógypedagógus, az Illyés Gyuláné Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és Készségfejlesztő Iskola intézményvezetője, valamint Simon Tibor, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) salgótarjáni tankerületének igazgatója.
Salgótarján. A közel egyórás beszélgetést Kővári Edit mint szülő és mint az AOSZ elnöke szervezte. Kezdeményezésének az volt a célja, hogy a köznevelési törvényben, illetve a jogszabályban előírtaknak megfelelően magas színvonalon történjen az autista gyermekek nevelése, oktatása. Továbbá, hogy megteremtsék a lehető legjobb feltételeket ahhoz, hogy az autisták ellátása egész életükön keresztül biztosított és megfelelő legyen.
Sokszor, sok helyen halljuk az autista szót, de talán nem is tudjuk igazán mit is takar ez a kifejezés. Erre a kérdésünkre Kővári Edit megadta a választ. Elmondása szerint az autizmus egy vele született fejlődési rendellenesség. Nagymértékben genetikailag meghatározott, de a környezeti hatások is befolyásolják. Ez az idegrendszernek az eltérő fejlődése, ami az egész személyiségre kihat.
Hozzátette, hogy az autista emberek egy nem látható fogyatékossággal élnek közöttünk, amelynek mértéke, illetve minősége nagyon különböző. Valakinek kifelé egyáltalán nem is nyilvánul meg, csak az egyén szenved tőle. Viszont akadnak olyan autista gyermekek és felnőttek is, akik szemmel láthatóan furcsán viselkednek. Nem úgy reagálnak a külvilág ingereire, más emberek közeledésére, mint az megszokott. Ráadásul ezzel párhuzamosan majdnem minden esetben kommunikációs károsodás is észlelhető náluk – tudtuk meg mindezt az AOSZ elnökétől. Az elmondottak alapján beláthatjuk, hogy az ő szakszerű fejlesztésük nagyon fontos és feltétlenül szükséges.
Közös cél, hogy megteremtsék a lehető legjobb feltételeket
az autisták ellátása egész életükön keresztül történő, megfelelő ellátásához
Simon Tibor a beszélgetésen hangsúlyozta, hogy a tankerület részéről Salgótarján, valamint Nógrád megye vonatkozásában teljes nyitottság érzékelhető arra, hogy valóban egy olyan lépéssorozatot tudjanak megtenni, amely az autisták érdekeit szolgálja.
Az értekezleten rengeteg új ötlet, elképzelés, terv felmerült, amit meg szeretnének valósítani, de természetesen ehhez idő szükséges. Úgy is mondhatjuk, hogy ez volt az első megbeszélés, egyeztetés, amit a közeljövőben folytatni fognak.
Azon a gyűlésen már konkrét tervek is készülnek a célok megvalósításához, mert mindegyik tárgyaló fél nyitott a fejlesztésekre, az autista gyermekek életének jobbá tételére, támogatására.
A beszélgetés során az is elhangzott, hogy az Illyés Gyuláné Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és Készségfejlesztő Iskolának október elsejétől új intézményvezetője lett Fenes Andrea Anna személyében. Lapunk megkérdezte őt: miért is döntött úgy, hogy megpályázza ez a pozíciót?
– Elsősorban kollegiális kérésre történt. Több ízben felmerült már, hogy az intézményben igazgató legyek. Irányítói múlttal már rendelkeztem, ugyanis jó néhány évvel ezelőtt már dolgoztam egy intézményegység vezetőjeként. Az új igazgató, Kővári Edit, Simon Tibor, és társaik újabb tanácskozásra előreláthatóan novemberben kerül sor, ahol az ügy kapcsán remélhetőleg nagy előrelépésekre lehet majd számítani – hangzott a válasz.
Gerhát Karina
(Forrás: www.nhc24.hu)