Autizmussal élő fiatalok grafikáiból inspirálódva készítettek egyedi ékszereket és designtárgyakat kortárs ékszertervező művészek és neves designerek. Az alkotások az Autistic Art Alapítvány jótékonysági aukciójára készültek.
Az alapítvány azon dolgozik, hogy az autizmussal élők társadalmi megbecsülését erősítse, életkörülményeit javítsa: 11 magyarországi, civil fenntartású autista lakóotthont támogat nem anyagi és anyagi jellegű juttatásokkal, és egy egyedülálló művészetterápiás programot is fenntart.
Egyedi ékszerek és designtárgyak készültek az Autistic Art Alapítvány felkérésére: a Filter Galéria kortárs ékszertervező művészei és hazai designerek az alapítvány művészeti programján résztvevő autista fiatalok grafikáiból inspirálódtak. A kezdeményezésben 18 ékszertervező művész, egy képzőművész és 7 designer vett részt. A design szekció kurátora Halasi Rita Mária designszakértő volt. A Virág Judit által vezetett aukción többek között ékszerek, táskák, kisbútorok is kalapács alá kerültek az ihletadó grafikákkal együtt.
A legújabb kutatások szerint minden 67. ember autizmussal él, így ez az egyik leggyorsabban növekvő fogyatékosság. Az autizmussal élők helyzete Magyarországon meglehetősen mostoha: miközben az érintett családoknak nagyon komoly anyagi terhet jelent egy-egy autista ellátása, az állami támogatás mértéke messze elmarad a nyugat-európai szintekhez képest.
„Három éve támogatom az alapítványt és többször jártam már az autista fiatalokat ellátó lakóotthonokban. Jó látni, hogy az otthonok dolgozói milyen fantasztikus munkát végeznek, hogy ezek a fiatalok a számukra megfelelő környezetben élhessenek, hiszen nekik az otthonok jelentik a biztonságot” – mondta Gryllus Dorka, színésznő, az Autistic Art Alapítvány jószolgálati nagykövete.
Az est bevételéből az Autistic Art Alapítvány 11 hazai civil fenntartású autista lakóotthon fennmaradását, működését, illetve a 6 autista lakóotthonban elérhető művészeti program fenntartást támogatja.
Az Autistic Art mint márka, amellett hogy a jótékonyság talaján gyökerezik, mára elismertségre tett szert a design világában is. Az autista alkotók grafikái pedig – az elmúlt évek bizonyossága szerint – megállják helyüket a hazai műtárgypiacon.
„Az Autistic Art Alapítvány egyik célja, hogy megmutassa: autista fiatalok közreműködésével is készülhetnek minőségi, művészi értékkel bíró termékek, így ők is hasznos tagjai lehetnek a társadalomnak, valamint kulcsfigurái egy fenntartható támogatási formának. Büszkék vagyunk a különleges művészeti foglalkozásainkra, amelyek terápiaként és egyedi forrásteremtésként is működnek” – mondta Jaksity György, az Autistic Art Alapítvány alapítója.
Kinyílik a világ
Az ékszerekhez és designtárgyakhoz ihletet adó rajzok az Autistic Art Alapítvány különleges művészeti programja keretében születtek, amely az országban egyedül biztosít művészetterápiás foglalkozást kortárs képzőművészeti szemlélettel. A program jelenleg hat otthonban érhető el Tarr Hajnalka képzőművész vezetésével. A foglalkozásokra nagy szükség van, hiszen az autizmussal élők számára a verbális és non verbális kommunikáció nehézséget okoz, viszont jellemzően képekben gondolkodnak. Azok a fiatalok, akik kevéssé tudják kifejezni magukat, a rajzaikkal megmutathatják, hogy zártságuk mögött ki is rejtőzik valójában.
A művészeknek olyan tárgyakat kellett alkotniuk, amelyeken a saját stílusuk mellett a választott autista alkotó stílusa és/vagy motívumvilága is visszaköszön. Többeket, köztük Abonyi Almát és Huber Kingát, egy számukra teljesen új technika kipróbálására sarkallták a rajzok.
Gera Noémi ékszertervező művész választása Pados Zulejkára esett. „Zulejka képei nagyon megrendítőek számomra. Azt érzem, hogy én sok szintjét nem is értem, érzem, és mégis olyan zsigeri reakciót vált ki belőlem. Ugyanakkor hihetetlen színérzéke van, a színeket úgy rakja egymás mellé, hogy egészen elképedtem” – mondta a tervező.
Jótékonyság és művészet
A művészeti foglalkozásokon születő rajzokat az aukciók mellett kiállításokon is bemutatja az alapítvány, a kiemelkedő alkotások pedig megjelennek az Autistic Art designmárka termékein. Többek között selyemsálakat- és ruhákat, noteszeket, füzeteket, borosüvegeket és csokoládés dobozokat díszítenek az autista alkotók színes grafikái. A márka elismert designerekkel működik együtt: a KELE Clothing segítségével unisex pulóverek, az Artista Studioval közös projektben selyemruhák készültek.
Az Autistic Art természetesen jótékony célt szolgál: a termékek eladásából származó bevétellel 11 hazai bentlakásos lakóotthont és a művészeti foglalkozás fennmaradását támogatja az alapítvány. Az elmúlt 10 évben, a nem anyagi támogatáson túl több mint 130 millió forinttal járult hozzá a civil fenntartású lakóotthonok fennmaradásához és működéséhez.
Az alapítvány azon dolgozik, hogy az intézmények lakóinak emberhez méltó életet, igényeiknek megfelelő körülményeket és ellátást biztosítson. Megfelelő környezetben, képességeiket, személyiségüket figyelembe vevő bánásmóddal ugyanis nagymértékben csökkenthetőek az autisták viselkedési és beilleszkedési nehézségei. Az alapítvány egyrészt anyagilag támogatja a lakóotthonokat, másrészt egy hosszú távú fenntartható támogatási formát alakított ki.
Az Autistic Art Alapítványról
Az Autistic Art Alapítvány missziója, hogy a Magyarországon autizmussal élő gyermekek és felnőttek életkörülményeit javítsa. A nonprofit szervezet kiállítások, aukciók szervezésével és designtermékek értékesítésével támogat 11 autistáknak kialakított lakóotthont. Mindezek mellett, az országban egyedül az Autistic Art Művészeti Program biztosít művészeti foglalkozásokat kortárs művészeti szemlélettel, mely az autista személyek belső világának bemutatását és saját vizuális eszközrendszerük megerősítését támogatja. A művészeti foglalkozásokon születő rajzokat, alkotásokat jótékonysági aukciókon és kiállításokon mutatják be, valamint a kiemelkedő alkotások megjelennek az Autistic Art design divatmárka termékein, sálain, noteszein, pulóverein.
Forrás: beküldött hír
(Forrás: www.civilhirugynokseg.hu)