Térségünk tisztaságáért tevékenykednek

A Kistérségek Hátrányos Helyzetűekért Egyesülete 2007-ben jött létre azzal a céllal, hogy az Európai Unió állampolgárainak, valamint Magyarország lakosainak támogatásával az általános társadalmi-gazdasági fejlődéshez hozzájáruljon, a hátránnyal élő polgárok életvitelét, s társadalmi beilleszkedését, illetve rehabilitációját segítse nem profit programok megvalósításával. Együttműködési köröket szerveznek, helyi fejlődést szolgáló projekteket igyekeznek megvalósítani, s e tervek sikere érdekében szorosan összefognak az önkormányzatokkal, polgármesteri hivatalokkal, kistérségi társulásokkal, megyei szervezetekkel. Lapunkkal Balázs Győző, az egyesület elnöke osztott meg információkat a társulásról, s annak megyénket érintő programjairól is.

A kezdetben még irodával sem rendelkező egyesület ma már huszonnyolc településből álló, két kistérséget felölelő társulássá vált, amelynek jelenlegi székhelye megyeszékhelyünkön, a Táncsics Mihály úton található. A későbbiekben, az egyesület számára kijelölt iroda – amely a mai napig szolgálatukra áll Salgótarjánban – Tolnai Sándor képviselőnek köszönhető, aki készségesen felajánlotta mindennemű segítségét az egyesület számára – már a megalakulás pillanatában.

Ezt követően jogosan merülhet fel a kérdés: mivel is foglalkozik az egyesület itt, szűkebb hazánk térségében? Balázs Győző ezzel kapcsolatban még beszélgetésünk elején kifejtette: céljuk a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok életminőségének javítása, esélyegyenlőségek megteremtése, nonprofit projektek megtervezése és végrehajtása, valamint oktatási tevékenységek, képzések, előadások, bemutatók, rendezvények, és foglalkoztatási programok megvalósítása. Az egyesület – Karancsaljától Cereden át egészen Ipolytarnócig – folytat különböző tevékenységeket, amelyekkel szebbé és jobbá tehetik megyeszerte környezetünket.

Párbeszédünk folytatásaként az elnök néhány sikeres projektjük részletébe is beavatott bennünket.

– Az egyesület tavaly szeptemberben elindított egy eredményes közmunkaprogramot, amelyet most, február végével zártunk le – kezdte mondandóját. Hozzátette továbbá: a projekt lényegében arról szólt, hogy a munkaügyi központnál ötven főre benyújtottak egy pályázatot, amelyhez költségvetést készítettek, valamint minden ezzel kapcsolatos célt is előre elterveztek, s ehhez Zagyiné Hont Évától, a munkaügyi központ szakmai igazgató-helyettesétől minden támogatást és segítséget megkaptak, hogy a közmunkaprogrammal sikert érjenek el.

– Nagyon sokrétű, s új feladat volt ez számomra, ha azonban az ember akar valamit, azt megtanulja! – emelte ki az elnök.

térségünk tiszta

Az egyesület tagjai a salgótarjáni Kálvárián is tevékenykedtek

Fotó: Niederland Dávid

A közmunkaprogramot február végével bár lezárták, de az Ipoly Erdő Zrt. – azon belül is Kiss László vezérigazgató és Lévárdi György kerületi vezető – gondoskodásának hála, egy újabb szerződéssel, újabb egy évre segíthetik az erdészetet is: kitartó, s egyben szorgalmas munkájukkal.

– Az Ipoly Erdő Zrt.-nél foglalkoztatottaink többek között bozótirtást, szemétszedést, erdőtakarítást, valamint minden olyan nemű dolgot elvégeztek, amelyek szebbé, jobbá varázsolták az erdőket, s így lesz ez az elkövetkezendőekben is – hangsúlyozta Balázs Győző. Továbbá kifejtette: mivel az erdők igencsak el vannak szemetesedve, különösen jó érzés munkatársaik számára, hogy munkájuk végeredménye szemmel is jól láthatóvá válik.

Az elnök kiegészítette gondolatait azzal is, hogy megköszönje Becsó Zsolt országgyűlési képviselő atyai támogatását is az egyesület felett. – Bármilyen gondunk van, a képviselő mindenben segítségünkre van – jegyezte meg.

Az egyesület jelenleg ötven főt foglalkoztat, akik a téli időszakban is kivették részüket a térség rendbetételéből, amelyben a Salgótarjáni Városgazdálkodási és Üzemeltetési Kft. (VGÜ) partnerei voltak.

– A nagy havazás ideje alatt is jól jött az egyesület segítsége a megyeszékhelynek, hiszen az egész belvárost kitakarítottuk, valamint elszállítottuk a felhalmozódott hómennyiséget is. Volt olyan nap, amikor mintegy harmincöt köbméternyi havat hordtunk el konténerekkel – osztotta meg lapunkkal a vezető.

Végül kitért arra is, hogy legutóbb egy két részből álló tanfolyamon vehetett részt az egyesület hozzávetőleg harminc munkatársa, amely a számítógépes tudásuk fejlesztésében, valamint a digitális eszközök használatának betanításában nyújtott segítséget a résztvevőknek. A „Digitális leszakadás” névre elkeresztelt projekt célja tehát az volt, hogy – a modern dolgokban kevésbé, vagy egyáltalán nem jártas – idősek, és fiatalok is felzárkózhassanak e témákban. A programban való részvételt egyébként szintén Tolnai Sándor képviselő segítségének köszönheti az egyesület.

– Az emberek szeretnek nálunk dolgozni, és örülök, hogy segíteni tudjuk őket a megélhetésben, az iskolázásban is. Reméljük, tudjuk bővíteni a létszámot is, és a továbbiakban újabb programokkal igyekszünk erősíteni társulásunkat, neki dőlünk az előttünk álló feladatoknak, s egyenesen haladunk tovább az úton: egy szebb és tisztább környezetért, valamint térségért! – zárta szavait Balázs Győző.

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top