Kellemes fúvószene fogadta a vendégeket és csalogatta az érdeklődőket a bányászati kiállítóhely – közkeletű nevén bányamúzeum – udvarára szombaton, nem mellesleg a múzeumok éjszakája délutánján. Ott és akkor tartották a bányász-kohász juniálist. Az előzmények ugyan messzire vezethetők vissza, de amióta egyesítették erőiket a bányász és kohász zenekar tagjai, ez volt a második közös juniálisuk.
Salgótarján. A szereplőket és a rájuk kíváncsi megjelenteket Gálné Horváth Mária, a Kohász Művelődési Központ Egyesület elnöke üdvözölte. Kiemelte a Bányász-Kohász Hagyományápoló Egyesülettel együttműködve szervezett rendezvény kettős célját: egyrészt emlékezni és emlékeztetni szeretnének a 19. század közepéig visszavezethető dicső múltra, a várost is megteremtő szénbányászatra, az acélgyár megalapítására, másrészt kellemes szórakoztatásban részesíteni magukat és hallgatóságukat.
A Palóc Népdalkör és a Bányász-Kohász Dalkör
közösen is fellépett. Vezényelt: Diósi János
Fotó: Gálné Horváth Mária
A nosztalgiázásra annál is inkább van okuk, mert a Bányász-Kohász Fúvószenekar története 138 évvel ezelőttre vezethető vissza, a Bányász-Kohász Dalkör elődje 125 éve alakult és az immár professzionalista Zenthe Ferenc Színház előképe a legendás Petőfi színjátszókban keresendő. A hajdani amatőr csoport 130 esztendeje lépett először színpadra. Mindezen jeles dátumok sora az idén Salgótarján várossá válásának 95. évfordulójával is gazdagodik. A dalkör – mint a program során többször is szó esett róla – e jubileum tiszteletére „Dal Salgótarjánról” címmel pályázatot is írt ki, amelynek eredményhirdetésére augusztusban kerül sor.
Gálné Horváth Mária megköszönte a támogatók segítségét és reményét fejezte ki, hogy az alkotó múlt művészeti értékeinek éltetésével sikerül üzenni a mának és a jövőnek is.
Az Akkord Kohász Fúvós Kisegyüttes
a bányászemlékű előtt adta elő műsorát
Fotó: Gálné Horváth Mária
Dániel Zoltán, Salgótarján Megyei Jogú Város alpolgármestere az önkormányzat nevében elmondott köszöntőjében elsősorban a magyar kulturális gyakorlatba 2003 óta beépült múzeumok éjszakája jelentőségét, a Szent Iván-éjhez és a nyári napfordulóhoz köthető hagyománykör szerepét hangsúlyozta s méltatta a Dornyay Béla Múzeum programsorozatát szervező szakemberek munkáját.
A juniálison elsőként a Kövesdi Krisztián karnagy által vezetett Bányász-Kohász Fúvószenekar adott ízelítőt repertoárjából. Fülbemászó indulóik, polkáik elnyerték a rekkenő hőséggel dacoló közönség tetszését. Ugyanez vonatkozik a Bányász-Kohász Dalkör műsorára is. A Diósi János vezette együttes nevéhez méltóan elsősorban e két iparág kulturális örökségéből táplálkozik, de bátran kísérletezik, s mutat be más műfajú, hangulatos dalokat, alkalmasint slágereket is. A hatást fokozza a zenei kíséret (Fodor Sándor – hegedű, Szilveszter Tibor – gitár) is.
A dalkört követően Józsa Sándor műsorvezető – aki szintén kórustag – az Akkord Kohász Fúvós Kisegyüttes szereplését konferálhatta be. A 36. évében járó négytagú – Bartus László (vezető), Bartus Emese, Diósi János és Patakfalvi Zoltán alkotta – együttes többek között bemutatta Balassi Bálint „Enigma” című versének megzenésített változatát és tekintettel a 2017-es emlékévre, egy szám erejéig megemlékezett Szent László lovagkirályról is. A Palóc Népdalkör – vezetőjük T. Letovai Ildikó – ugyancsak utalva csoportjuk elnevezésére – környékbeli motívumokra épülő népdalcsokorral fokozta az egyébként is jó hangulatot. A hölgyekből álló kórus Diósi János vezényletével a Bányász-Kohász Dalkörrel közösen is fellépett.
Már a műsor közben – aztán utána is – sokan falatoztak a zsíroskenyerekből, s ahogy ilyenkor szokás, „lecsúszott” némi hörpintenivaló is…
(Forrás: www.nhc24.hu)