Palóc értékekről tanúskodik a tárlat

A pásztói Athéné Alkotó Kör négy tagja – Nógrádi Andor, Oláh Ferenc, Kiss Károly és Csapó Lajos – festményeiből nyílt kiállítás a lepényfesztivál alkalmából a varsányi Hagyományőrző Házában.

palóc értékekről

Dr. Bablena Ferenc (képünk jobb szélén)

nyitotta meg a kiállítást

Az ünnepélyes megnyitón Kontra Marika Szvita, az alkotó kör tagja az alkalomhoz illő saját versét mondta el, majd Kanyó Judit, Varsány polgármestere köszöntötte a megjelenteket. A településvezető a legnagyobb örömmel számolt be arról, hogy a pásztói alkotók már máskor is kiállítottak a községükben.

Pászti Szabó Zoltán elnök bemutatta csoportjukat és szólt célkitűzéseikről. Elmondta, hogy az Athéné Alkotó Kör 2006-ban alakult Pásztón, jelenleg 27 tagja van. Arra törekednek, hogy amennyire lehetséges és tőlük telik, aktívan részt vegyenek a közművelődési életben – Pásztó városban, a kistérségben, továbbá Nógrád megyében és szűkebb hazánk határain kívül is. Képzőművészeti alkotások, irodalmi írások, önálló köteteik határainkon innen és túl hirdetik azt az üzenetet, amelyet a lelkükben hordoznak. 2008-ben adták ki az Athéné Antológiát, 2011-től napjainkig hét Athéne Almanach című könyvük jelent meg.

Pászti Szabó Zoltán ezt követően azzal a belső alkotói indíttatással foglalkozott, ami arra késztet egy embert, hogy alkosson, hogy gondolatait, lelkének rezdüléseit valamilyen formába öntse.

– Alkotó és alkotás. Sorsuk és lényük összeforr az utolsó ecsetvonásig, még a végső felirat a helyére kerül. Ekkor szétválnak útjaik. Az alkotó elveszhet, hős lehet, imádott vagy üldözött, dőzsölhet, éhezhet, vagy heverészhet az élet bársonyán, akár meg is halhat. Az alkotás már önálló életre kelt. Klubokban, termekben, színházakban, lakásokban, kiállító termekben és a tereken. Szelleme száll és elérhető annak, aki keresi. Azoknak, akik ma is – itt is – jelen vannak – hangsúlyozta az elnök.

Dr. Bablena Ferenc, a Nógrád megyei közgyűlés alelnöke először Athéné életéről szólt, aki Zeusznak volt a legkedvesebb és legszebb lánya. Egy harcos amazon, tele jóindulattal és szeretettel. Az embereknek olajmagot ajándékozott, akik hálából városukat Athénnak nevezték el. Dr. Bablena Ferenc utalt arra, hogy a pásztóiak a név választásánál azt a szellemiséget, életérzést fogadták el, amit Athéné képviselt. A kiállítás képeire utalva elmondta, azok közvetítik a befogadók felé mindazt az életérzést, amelyet az alkotójuk átélt.

– Legyünk büszkék arra, hogy közöttünk, a palócok között is komoly értékek vannak, amiről a kiállítás ez is tanúskodik! – hangsúlyozta dr. Bablena Ferenc.

Sz. F.

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top