A Mátranováki Nyugdíjas Klub „kistestvéreként”, éppen öt évvel ezelőtt alakult meg a Maszat szakkör. Az elsősorban helyi amatőr alkotókhoz a megyeszékhely környékéről is csatlakoztak, így mintegy tízen jönnek össze hétről hétre, hogy változatos technikákat megismerve hívják életre műveiket.
Az évek folyamán hat kiállítás alkalmával mutatták be a szakkör tagjai tehetségüket. A napokban a mátranováki művelődési házban nyílt meg legújabb tárlatuk.
A Május 1. Művelődési Központ falait különféle technikával készült képek díszítik. Az alkotásokat az őszi hónapok színei és a szüret ihlették. A Maszat szakkör legújabb kiállítása a napokban nyílt meg, a tárlatra nagyon sokan kíváncsiak voltak az utóbbi napokban. A rendhagyó megnyitón fény derült arra is, mikor és miért alakult meg az alkotókör, hány tagot számlál, valamint az is kiderült, hogy hol és hány kiállítást rendeztek már az általuk készült alkotásokból.
– Öt évvel ezelőtt, januárban alakult meg a Mátranováki Nyugdíjas Klub, amelynek mintegy „kistestvéreként” hívtuk életre a Maszat szakkört. Ez utóbbi tagjai a nyugdíjas-egyesületből kerültek ki – ismertette Nagy Izidorné Batta Szilvia, a szakkör vezetője. Mint mondta, azóta kisebb megszakításokkal minden héten összegyűlnek, különféle technikákkal ismerkednek és alkotnak az amatőr művészek. Batta Szilvia arra is kitért, hogy korábban hosszú évekig oktatott rajzot a helyi általános iskolában, ezért kérték fel őt a csapat összefogására, a foglalkozásaik vezetésére.
– Korábban más alkotókörnek is tagja voltam, húsz önálló és több csoportos kiállításon vettem részt. Örömmel vállaltam az alkotókör irányítását, az általam használt technikák megismertetését másokkal, a művek véleményezését és az ezekkel járó napi feladatok intézését – fogalmazott Batta Szilvia. – Változó, hogy hányan tudnak részt venni az összejöveteleinken, azonban közel tíz aktív tagunk van. Mindenki amatőr, mégis nagyon jó érzékük és kézügyességük van. Ezen túl azt is meg kell említeni, hogy hiába vagyunk mindannyian nyugdíjasok, az unokáktól, a ház körüli munkától, a kerti tevékenységektől szakítjuk el azt az időt, amit az alkotásra fordítunk.
A „maszatoló” társaság tagjai mind egyetértenek abban: nem csupán a művészi tevékenység vonzza őket a közösségbe. Nagyon szeretnek együtt lenni, jó hangulatban telnek a találkozók, ahol mindig sokat nevetnek.
– Szinte terápiaként hat rám az itt töltött idő, a magánéleti problémáimra is gyógyírt jelent a szakkörben uralkodó légkör – veszi át a szót Havranek Tiborné, aki arról is beszámolt, hogy mindig szépen rajzolt, és fiatal korában menyasszonyi ruháját is saját maga tervezte.
Nádasdi Balázsné és Répásné Barkó Ilona mindketten óvodapedagógusként dolgoztak, mielőtt nyugdíjasok lettek. A legkisebbekről való gondoskodás során elengedhetetlen volt a jó kézügyesség, hiszen a gyerekekkel sokat kellett kézműveskedni. Matikovszki Lászlóné a közelmúltban csatlakozott a csapathoz. Mint mondta, szívesen rajzol, és nagyon jól érzi magát a csapatban.
– Szilvia nagyon jó pedagógus, szinte észrevétlenül vezeti a kezünket, tanítja meg a különféle technikákat. Ő a lelke a szakkörnek, az ő szervezőkészségének és fáradhatatlanságának köszönhető, hogy idén megünnepelhettük az alkotókör ötödik születésnapját – vallják egyhangúlag a tagok, akik azt is kiemelték, hogy Maruzsné Répás Lilla, a művelődési központ munkatársa is sokat tesz a csapat sikeres működéséért.
A kultúra nem csak a városokban, a kisebb településeken is jelen van
– A mátranováki Maszat szakkört Nagy Izidorné Batta Szilvia alkotó-pedagógus álmodta meg, aki a csoport vezetőjeként az elmúlt évek során folyamatosan segítette a szépkorúak művészeti fejlődését. Az alkotókör foglalkozásainak is helyet adó Május 1. Művelődési Központban látható művek között található egyebek mellett pasztell-krétával, akvarellel, filctollal és diófapáccal készült alkotások szín- és hangulatvilága hűen tükrözi az őszt – fogalmazott a tárlat megnyitóján Urbányi Edina, a település jegyzője. Mint mondta, a község önkormányzatának egyik fontos célkitűzése a közös értékek megtartása, a hagyományok ápolása és megőrzése. Ennek érdekében nagy hangsúlyt fektet a közművelődés biztosítására, a kulturális és a helyi közösségi élet fejlesztésére. A kiállítás a Mátranovákon és a megye más településein élő amatőr művészek alkotásait mutatja be, amellyel az önkormányzat arra szeretné ráirányítani a figyelmet, hogy a kultúra nemcsak a nagyvárosokban, hanem a kisebb községekben is jelen van.