A cigányság országos helyzetéről, az eddig elért eredményekről számolt be ma Sztojka Attila, roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos Karancsságon a szűkebb hazánk településeiről érkező roma önkormányzatok és civil szervezetek képviselőinek.
Az Országos Roma Érdekképviseleti és Kulturális Egyesület szervezett szakmai konferenciát a Nógrád megyei roma kisebbségi önkormányzatoknak, civil szervezeteknek, polgármestereknek ma Karancsságon. A programot azzal a céllal hívták életre, hogy a résztvevők a lehető legmagasabb szintre tudják eljuttatni jövőbeli elképzeléseiket, kéréseiket. Ennek köszönhetően a megyében élő hátrányok helyzetű emberek még nagyobb esélyekhez juthatnak.
– Szeretnénk, hogy minél több roma gyermek tanuljon, a felnőtteknek pedig munkájuk legyen, hiszen csak ezáltal élhetnek rendezett körülmények között a családok – fogalmazott Szőrös Vilmos, a Nógrád Megyei Roma Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, a program egyik szervezője.
Sztojka Attila az elmúlt évek eredményeiről szólva elmondta, hogy az utóbbi tíz évben több program is indult az országban a hátrányos helyzetűek felzárkóztatásáért. Elindultak a tanodák, a biztos kezdet gyerekházak, ösztöndíjprogram és telekprogram is a nehéz helyzetben élőket segítette. Kitért arra is, hogy 2010 előtt a roma ügyet segélyekkel akarta megoldani az akkori kormány, ami csak az emberek kiszolgáltatottságát tartotta fenn és nem hozott változást az életükben.
– 2010-et követően azonban arra helyeztük a hangsúlyt, hogy a lehető legtöbb embernek munkahelye legyen, és el tudják tartani a családjukat. Az azóta eltelt időben 1 millióval több ember dolgozik hazánkban. Érezhető a változás ami a elindult a vidéki emberek, a cigányság életében – hangsúlyozta a kormánybiztos. – Azonban még nem dőlhetünk hátra. Az irány jó, de tovább kell dolgoznunk a fejlődésért, hatékonyabbá kell tenni a szegénység elleni küzdelmet.
A szakmai programon a helyi kisebbségi önkormányzatok és civil szervezetek képviselői is elmondhatták saját észrevételeiket, problémáikat és javaslataikat.