Civil Kavalkád a Skanzenben – sikeresen lezajlott a II. Országos Civil Konferencia

A Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága 2024. május 6-án rendezte meg a II. Országos Civil Konferenciát, „Civil Kavalkád a Skanzenben” címmel.

Fotó: civil.info.hu

A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban tartott rendezvényen közel hétszázan vettek részt: minden vármegye és Budapest civil központjainak vezetői, munkatársai, vármegyei civil szervezetek képviselői, civil területen tevékenykedő szakemberek, valamint határon túli magyar civil szervezetek képviselői Erdélyből, Felvidékről és Délvidékről egyaránt.

A civil szervezetek fontos szerepet játszanak a helyi közösségek életében, tevékenységükkel segítik a környezetükben élőket, aktivizálják a lakosságot, jó ügyeket karolnak fel, adományt gyűjtenek, rendezvényeket szerveznek. A létrejöttük legfontosabb célja a közösségek érdekében végzett munka. A szervezők a Civil Kavalkád megszervezésével ezt az önzetlen hozzáállást kívánták megköszönni, viszonozni – és a rendezvényt, a programokat a civil szervezeteknek ajánlani.

A délelőtti konferencián dr. Cseri Miklós, az egész napos rendezvénynek otthont adó Skanzen főigazgatója köszöntötte a résztvevőket.

Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára, miniszterhelyettes megnyitó beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a civil szervezetek a Kárpát-medence egész területén jelen vannak, és a társadalom szinte összes szegmensében végzik önként vállalt feladataikat. Kiemelte, hogy az önszerveződő közösségek, tevékenységükkel számos feladatot átvállalva, jelentős mértékben segítik az állam működését. Magyarország sikereihez és fejlődéséhez, az állam és a társadalom hatékony együttműködéséhez elengedhetetlen a tevékenységük.

Vitályos Eszter kormányszóvivő, a térség országgyűlési képviselője köszöntőjében hangsúlyozta, a legnagyobb érték az, amit önzetlenül ad egyik ember a másiknak, a civil szervezetek munkája pedig épp ilyen. A civil szervezetek számára nem jár sem kitüntetett figyelem, sem óriási elismerés, sem „anyagi vagy tárgyi javak”, a civilek ezt a munkát azért végzik, mert hisznek abban, hogy Magyarország mindannyiunk közös kincse.

Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, a rendezvény házigazdája egyebek mellett arról beszélt, mennyire fontos cél lenne, hogy a forprofit és a civil szféra együttműködése fejlődjön, és a gazdasági versenyszféra nagyobb mértékben vegyen részt a civil szervezetek támogatásában. Köszöntőjében kiemelte a Civil Közösségi Szolgáltató Központok hiánypótló munkáját és hangsúlyozta egyre népszerűbb szolgáltatásaik és vármegyei tevékenységük fontosságát.

A délelőtt folyamán a 2024. évben Értékteremtő Közösségekért Díjjal elismert Gonda László zongoraművész és a Zalai Táncegyüttes előadását tekinthették meg a résztvevők, ezt követően a civil szféra aktualitásairól, kihívásairól és az elmúlt évek fejlesztési törekvéseiről szóló kerekasztal-beszélgetésen Nyitrai Zsolt miniszterelnöki biztos, Gyopáros Alpár modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos, Bogya Anna, a Nemzeti Együttműködési Alap Tanácsa erdélyi tagja, valamint Szalay-Bobrovniczky Vince helyettes államtitkár vett részt.

A délelőtti konferenciát követően az érdeklődők ízelítőt kaphattak Magyarország színes és sokoldalú civil életéből a Civil Központok és a vármegyei és a fővárosi civil szervezetek bemutatkozó standjainál, valamint a Skanzen Szabadtéri Néprajzi Múzeum által biztosított színes kulturális és sport programokhoz is csatlakozhattak a résztvevők. Az érdeklődők szakmai műhelybeszélgetéseken vehettek részt a civil szférát érintő négy különböző témában, a Kavalkádot a Tárkány Művek koncertje zárta.

https://civil.info.hu/kezdolap/hirek/index.html?o=729

Scroll to Top