Több mint 20 civil szervezet közel száz résztvevőjével mutatkozott be szombaton délelőtt a balassagyarmati családi és civil expón. A látogatók a színes programok mellett betekintést nyerhettek az egyesületek és az alapítványok munkájába. Vármegye határokon túl címmel családi és civil expót szerveztek a balassagyarmati vármegyeházán.
– A város közössége aktív, megannyi cél mentén több, mint 150 nyilvántartásba vett civil szervezet működik. A pénzügyi támogatás mellett az önkormányzat akár a tulajdonában lévő ingatlanok ingyenes, vagy kedvezményes bérletével, akár a nagyobb léptékű, uniós pályázatokban történő együttműködéssel igyekszik a közösségi érdekek képviseletére – mondta el Bárányné dr. Balázs Mária, az önkormányzat Családügyi Bizottságának elnöke, társadalmi kapcsolatokért felelős tanácsnok. Kiemelte, hogy a Közösségvezérelt helyi feljelsztések Balassagyarmaton elnevezésű projekt lebonyolításához megalakult a Balassagyarmati Helyi Közösség (HACS), melyben mind a civil, mind az üzleti szféra képviselteti magát.
– Általuk a pályázatoknak köszönhetően az elmúlt években számos közösségi program, beruházás valósult meg. Ezen felül a Helyi Szociális Kerekasztal is kapcsolatépítési feladatot lát el – tért ki rá a bizottság elnöke. A megjelenteket Balla Mihály országgyűlési képviselő is köszöntötte.
Önkormányzati és pályázati támogatással működnek a szervezetek
– Számtalan civil szervet folytat tevékenységet Balassagyarmaton és környékén, akár az egészségre nevelés, hagyományőrzés, kultúra, sport, vagy a kézműves termékek készítésének területén. Különböző a céljuk, de az önkéntesség köti össze őket, amely által egy közös utat tudnak kijelölni és egymásnak is támogatást nyújtani – hangsúlyozta Balla Mihály országgyűlési képviselő beszédében. – Bízom benne, hogy ezen az eseményem olyan találkozások valósulnak meg, amelyek tovább tudják fejleszteni ezeket a közösségeket – zárta gondolatait az országgyűlési képviselő.
A civil expó rendezvényen nemcsak a civil szervezetek, hanem az intézmények, cégek is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra. – Ez egy jó lehetőség az önkéntesek toborzására, az utánpótlás gyarapítására. Elősegíti a civil szervezetek bemutatkozását, együttműködéseket generál városon, megyén belül, valamint a megyehatárokon túl is. Célunk lehetőséget biztosítani a civil szervezetek, önkormányzatok, vállalkozások, intézmények számára egy közös találkozásra, ahol közvetlenül tudják bemutatni tevékenységüket, szolgáltatásaikat. Az együttműködés erősebb lesz a városban a civil szervezetek között és az önkormányzattal– mondta el Vartik Melinda, a Lamenda Alapítvány elnöke, a program főszervezője.
Húsz standon mutatkoztak be a civil szervezetek
Az eseményen salgótarjáni és Heves megyei szervezetek is képviseltették magukat, többek között a KisBocs Baba Mama Közhasznú Egyesület, a Nógrád Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ és az Egri Civil Kerekasztal , akik vitaindító előadásokkal is készültek a résztvevőknek.
Napközben 20 standon mutatkoztak be a különböző civil szervezetek, akik az egészség, sport, kézműves termékek, fotózás, néptánc, gyermekellátás területein tevékenykednek. Mindemellett az I. Kerékpármúzeum is várta a látogatókat. Az előadókkal, kiállítókkal, lakossággal lehetőség nyílt egy interaktív beszélgetésre is.
Napközben kulturális, családi programok – játszóház, csillámtetkó, játékok, játékközpont kitelepítése, néptáncegyüttesek fellépése, civil totó, egészségügyi szűrések, mérések, tanácsadás, a „Közös értékeink” pályázati felhívás bemutatása és élményfestés – is várta látogatókat. A program zárásaként kerékpártúra indult az Ipoly Túrarendszer Egyesülettel.