Élete mások segítése – díjazták a karancssági önkéntest

Az általa kijelölt úton járni nagy megtiszteltetés ugyanakkor óriási felelősség – fogalmazott Oláh Borbála. A karancssági karitász csoport vezetőjét, a Szent Ferenc Szegényei Alapítvány munkatársát a napokban Bogdán László Díjjal ismerték el.

Fotó: nool.hu

Az emberi jogok világnapján adták át immár harmadik alkalommal a Cserdi egykori polgármesterének emléket állító kitüntetést. A Bogdán László Díjjal idén egy nógrádi hölgy tevékenységét ismerték el. Oláh Borbála, a karancssági Bárka Karitász Csoport vezetője, a Szent Ferenc Szegényei Alapítvány munkatársa vehette át azt. 

Bogdán László nyomdokain a cigányságért

A kitüntetést olyan emberek kaphatják meg, akik sokat tesznek a cigányság felemelkedéséért. A díj megalapításával az volt a cél, hogy méltó módon maradhasson fenn Bogdán László emlékezete, életműve és példamutató munkássága inspirálja a jelen és jövő generációit.

– Jól ismerem Cserdi néhai polgármesterének munkásságát, azonban sajnos személyesen nem volt alkalmam találkozni vele. Ezért nagy megtiszteltetés számomra, hogy idén nekem ítélték a róla elnevezett díjat. Különösen megtisztelő Varga Gusztáv és L. Ritók Nóra után megkapni az elismerést – fogalmazott portálunknak Oláh Borbála. – Ugyanakkor nagy teher és felelősségi is Bogdán László nyomdokaiban, az általa kijelölt úton haladni. Ő ugyanis nem csak a cigányság felzárkóztatásának jelentőségét, hanem a romák felelősségét is kidomborította. 

A hitből merít erőt

A közösségépítés, a gyermekekről való gondoskodás és az elesettek támogatása mindig központi helyen állt Borika életében, mindehhez a hitből merít erőt. Mindezt olyan természetességgel és derűvel teszi, ami mindenkit felderít, feltölt és jó érzéssel tölt el a közelében. Mint mondja, mindig közösségi ember volt, már egészen fiatalon is maga köré gyűjtötte az embereket. Korán férjhez ment és három gyermeke született, általuk került ismét közel az egyházhoz, ami azóta is fontos helyet tölt be az életében. A Váci Egyházmegye által kezdetben a családi napköziellátásban vállalt szerepet, saját otthonában, ebéddel várta iskola után a gyermekeket, majd tanulással és felzárkóztatással telt a délután. 

Később újabb feladat adódott: az egyházmegye a karancssági missziós házban közfoglalkoztatás keretében helyi asszonyokkal kezdett zöldség és krizantém termesztésbe, később a kosárfonást is elsajátították az itt dolgozók, akiket Borbála vett a szárnyai alá. Ebből a közösségből nőtt ki később a Bárka Karitász Csoport, aminek szintén Borika állt az élére, napjainkban pedig a Szent Ferenc Szegényei Alapítvány munkatársaként is dolgozik. Két Felzárkózó településen, Ságújfaluban és Szalmatercsen  a Jelenlétpontokon fogadja nagy szeretettel a betérő gyermekeket és felnőtteket. Hivatását, a másokról való gondoskodást lánya Mária Manuela is tovább viszi. 

Hálás vagyok Istennek, hogy ezt az utat adta nekem

Borbála tevékenységét Szent Erzsébet-díjjal ismerte el 2022-ben a Váci Egyházmegyei Karitász. 

– Szent Erzsébet mindig példaként állt előttem és arra emlékeztetett, hogy van értelme széllel szemben harcolni. Nem arra kell figyelni, hogy milyen a körülöttünk lévő világ. Az számít, hogy milyen a mi belső világunk, ugyanis csak azt tudjuk igazán jól csinálni, ami zsigerből jön – mondta el akkor portálunknak.

– Hálás vagyok Istennek, hogy ezt az utat adta nekem. Ahogyan eddig, úgy ezt követően is igyekszem úgy dolgozni, hogy Bogdán László büszke lehessen rám – hangsúlyozta a díj kapcsán Oláh Borbála, aki arra is kitért: – Azt kell megértenie a többségi és a kisebbségi társadalomnak is, hogy tanulnunk kell egymástól, elengedhetetlen az együtt gondokozás a békés együttélés és fejlődés érdekében. 

https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2024/12/bogdan-laszlo-dij-megtiszteltetes-felelosseg

Scroll to Top