Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – felidézünk néhány olyan kezdeményezést, akciót, programot, amelyben mintegy főszerepet vállalt a Hagyományőrző Civil Társaság. Programjaikkal éltetik Nógrád hagyományait, kulturális és szellemi értékeit.
Nógrádi hagyományok, értékek őrzői
Sokat tettek például azért, hogy népszerűsítsék azt csak szűkben körben ismert tényt, hogy Zenthe Ferenc színművész mellett a szintén Kossuth-díjas Komlóssy Erzsébet is Salgóbánya szülötte. 1933. július 9-én e kis bányásztelepülésen látta meg a napvilágot. 2022-ben ezen a napon színvonalas hangversenyt rendeztek a művésznő egykori lakóhelyén, a manapság Geocsodák Házának nevezett intézményben, tavaly pedig – születése 90. évfordulóján – azt is sikerült elérniük, hogy – támogatás, összefogás révén – emléktábla kerüljön ezen épület külső falára.
Az ugyancsak operaénekes Kukely Júliáról születésének 70. évfordulóján a sámsonházai evangélikus templomban emlékeztek meg. Szintén sikeresnek bizonyultak Radnai György – aki szintén jeles operaházi énekművész volt – szülőfalujához, Szurdokpüspökihöz fűződő emlékeinek megőrzése érdekében tett erőfeszítések. Szécsény Város Önkormányzata emléktáblát avatott a városhoz kötődött Arnold Schönberg világhírű zeneszerző tiszteletére és zeneiskolában termet neveztek el róla. Balassagyarmaton szintén egy énekes színművészre, Gábor Józsefre emlékeztek.
Emlékeznek nógrádi származású, elismert emberekre
Nemrégiben a szlovákiai Videfalván és Losoncon emlékeztek Kubinyi Ágostonról. A közelmúltban a zagyvapálfalvai gyökerű Bódi József operaénekes alakját, pályáját Salgótarjánban, a Váczi Gyula Alapfokú Művészeti Iskolában idézték meg. Természetes, hogy más művészeti ágak, tudományterületek képviselőiről – például a nógrádmegyeri születésű Szerémy Zoltán színművészről, a Vígszínház egyik alapítójáról – való megemlékezés is részese volt a társaság programjának. A minap a szlovákai Videfalván és Losoncon tisztelték meg Kubinyi Ágoston (1799-1873) művelődésszervező, múzeumigazgató munkásságát. Külön feldolgozást igényelne a tavalyi Petőfi-emlékévvel és egyáltalán a költő Nógrádhoz fúződő sokszínű kapcsolatrendszerével kapcsolatos eseményekre való méltó emlékezéssorozat összefoglalása. Itt is kiemelendő viszont, hogy a megkeresett települések vezetői, intézményei, szervezetei a legtöbb esetben szívesen és támogatóan fogadták a hagyományőrzők által megfogalmazott javaslatokat, kéréseket.
Számos elképzelésük van
A társaságnak a továbbiakra vonatkozóan is számos terve, elképzelése van. Legközelebb – nyilván a helybéliekkel egyeztetve és velük szoros együttműködésben – Magyar Ferenc katolikus újságíró (1916-2000) tiszteletére rendeznek emléknapot szülőhelyén, a Losonchoz közeli Ipolygalsán, szlovák nevén Holison július 13-án, szombaton. A helyi kápolnában 10 órakor édesapja lelki üdvéért Magyar Gergely ferences szerzetes pasaréti plébános mutat be szentmisét. Énekszámokkal is készülnek a Szűzanya, a szép templom patrónája köszöntésére. A megemlékezés a helyi közösségi házban folytatódik, ahol – a fő szervezők: Magyar Ferenc hozzátartozó, Fábián Péter plébános, valamint dr. Sándor Ottó közreműködésével – dr. Magyar Balázs, a szellemi hagyaték örököse idézi fel az apa életúját. Ugyancsak júliusban, 23-án kedden egynapos program keretében kirándul a társaság Szepességbe, dr. Förster Kálmán (1885 Szepesolaszi – 1971 Zirc) Salgótarján első polgármestere szülőföldjére.