Fiatalítana a népdalkör

Harmincnégy éve Faludiné Molnár Gabriella művelődésszervező kezdeményezésére alakult meg Pásztón a Rozmaring Népdalkör. Az elmúlt év nyarán a kör tagjai gondoltak egy merészet és megszervezték – Antalné Prezenszki Piroska népművelő hathatós segítségével – a Népdalkörök Pásztói Találkozója című rendezvényt, ami nem várt sikert hozott a Rozmaring és a város számára is. Aztán a második félévtől, némiképp’ váratlanul, a több évtizede a kört vezető Bacsa Sándorné megvált az együttestől.

Pásztó. A továbbiakban Juhász József (Potyesz) vette át – Veres Károly segítsége mellett – az irányítást, miközben az új vezetés Sturmann Jenőnét (Toncsi) kérte fel szakmai vezetőnek. Az eltelt jó fél év eseményeiről a népdalkör vezetőivel, Juhász Józseffel és Veres Károllyal beszélgettünk a próbáiknak helyt adó művelődési ház klubtermében.

– A sikeres népdalköri találkozót követően hogyan zárták a második félév eseményeit?

– Nehéz volt a nyári találkozó megszervezése, de sikerült. Lényegében azért jöhetett létre, mert ezt megelőzően az volt a jellemző a fellépéseinkre, hogy mi mindig eleget tettünk a meghívásoknak, ezt viszont soha nem tudtuk viszonozni. Ezzel a találkozóval ez a gond elhárult. A jövőben ezt a rendezvényünket hagyományossá kívánjuk tenni!

Az elmúlt év második félévében még egy igen fontos feladatot tűztünk ki magunk elé. Népdalkörünk utoljára 2001-ben vett részt „minősítőn”, így novemberben Egerben újra megmérettettük magunkat, ahol kiváló fokozatú területi minősítést értünk el – mutatott az asztallapra kihelyezett elismerő oklevelek egyikére Juhász József.

– Sok fellépésük volt elmúlt évben?

– Összesen 24 alkalommal léptünk fel. Először vettünk részt a Bátonyterenyén negyedik alkalommal megrendezett Palóc Világtalálkozón, voltunk azon tánccsoportok rendezvényein, amelyekkel már évek óta tartjuk a kapcsolatot. Ilyen Csécse, Bercel, Jászfényszaru, Nézsa, Mátrakeresztes. Itt említeném meg a szarvasi nyugdíjasklubbal való találkozónkat is, ahol műsorunk mellett vendégeinknek bemutattuk a város és a környék nevezetességeit is.

Mindezek mellett, persze, ha hívnak, ott vagyunk a hagyományos városi ünnepeken is, többek között Zsigmond-nap, a Szőlő és Bor ünnep, vagy a nemzeti ünnepek alkalmából tartott rendelvényeken. Ezeken természetesen hagyományőrzőként, népviseletes ruháinkban lépünk fel.

– Milyen tervekkel, célkitűzésekkel vágtak neki az új évnek?

– Kiemeltként tűztük ki magunk elé, ha már az elmúlt év során a területi minősítő versenyen elért kiváló minősítésünk feljogosít bennünket erre, hogy idén részt vegyünk az országos minősítő versenyen. Pásztó városának időközben már fél tucat testvértelepülése lett, jó volna a városvezetés segítségével velük is kialakítani a cserekapcsolatokat.

– Hol lesz a legközelebbi fellépésük?

– Április 30-án lesz, Pásztón, a várossá nyilvánítás 610. évfordulóján. Erre emlékezve rendezi meg az önkormányzat a jubileumi Zsigmond-nap eseményét.

– A siker, a sok fellépés ellenére úgy látom, valami bántja. Mi az?

– Kettő is van ilyen. Először is tavaly szerettük volna a helyi nyugdíjasklubbal is felvenni a kapcsolatot, de ez a kísérletünk kétszeri próbálkozás ellenére sem sikerült.

A másik az, hogy a 12 fős tagságunk átlagéletkora ma már eléri 70 évet. Szeretnénk, ha a mátrakeresztesi hagyományőrzők is csatlakoznának hozzánk, de a lényeg, hogy a közeljövőben tagtoborzást fogunk tartani! Ezúton szeretném elmondani, hogy a Rozmaring Népdalkör próbáira, tagjai közé, bárkit szeretettel várunk, nemre, korra, vallásra, végzettségre való tekintet nélkül! Próbáinkat hétfőn délelőtt, illetve pénteken a kora délutáni órákban tartjuk a művelődési ház klubtermében. Tegyünk közösen a hagyományokért, őrizzük meg elődeink szokásait, népviseletét, dalait! – zárta mondandóját Juhász József.

Cz. Zentai József

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top