Fogyatékkal élők speciális kézmosási igényei

Október közepén tartották a Kézmosás Világnapját az UNICEF kezdeményezésére, amelynek célja, hogy tudatosítsa a szappannal történő kézmosás jelentőségét a betegségek megelőzésében. A SUHANJ! Alapítvány által működtetett SUHANJ! Fitness higiéniai megoldásait biztosító Tork ez alkalomból célul tűzte ki, hogy felhívja a figyelmet a fogyatékkal élők speciális higiéniai igényeire és az akadálymentesítéssel kapcsolatos feladatokra.

Felmérést végeztek az alapítvány fogyatékkal élő tagjai körében arról, hogy mit tartanak a leggyakoribb problémának az akadálymentes mosdókban.

A felmérésben Fenyvesi Zoltán, a SUHANJ! Alapítvány önkéntese, a Tiszta Szívvel című film egyik főszereplője is részt vett és a válaszokhoz a következőket fűzte hozzá: „Nagyra értékelem, hogy már egyre több helyen építenek ki akadálymentes mosdókat, de azért még van hová fejlődni a tisztántartás és a feltöltés terén. Nekem is, mint sokaknak, akik kerekesszéket hajtanak, jobban összekoszolódik a kezünk, ezért fokozott szükségünk van a megfelelő kézmosási lehetőségre, fontos, hogy az adagolók és a mosdó megfelelő magasságban legyenek, az ülőke rögzítve legyen és a tükröt a székben ülők magasságához is lehessen állítani.”

A SUHANJ! Alapítvány és a Tork a fogyatékkal élőknek küldött kérdésekre adott válaszok fontossági sorrendje alapján a következő 10 ajánlást állította össze azzal kapcsolatban, hogy hogyan tudják a vendéglátóhelyek, közösségi terek, közintézmények kialakítása során az üzemeltetők felhasználóbaráttá tenni a mosdóhasználatot fogyatékkal élők számára.

  1. Az adagolókat kerekes székből is könnyen elérhető magasságban helyezzék el.
  2. Mosdók gyakori takarítása, higiéniájának megtartása még súlyozottabban fontos.
  3. Gyakran ellenőrzött papír és szappan feltöltések.
  4. Legyen a mosdóban vészjelző, vagy legyen kiírva egy telefonszám, amelyen probléma esetén segítséget lehet kérni.
  5. Az akadálymentes mosdó kulcsa legyen könnyen elérhető.
  6. Az adagolók lehetőleg legyenek szenzorosak.
  7. Legyen belülről zárható az akadálymentesített mosdó, de segítségnyújtás esetén legyen kívülről is nyitható. 8. A gyengénlátókat segíti, ha az adagolók színe kontrasztos a fal színéhez képest.
  8. A szemetes legyen nyitott tetejű, vagy szenzoros, esetleg billenőfedeles a könnyebb használat érdekében.
  9. Legyen elérhető ülőketisztító folyadék.

Forrás: medicalonline.hu

(Forrás: www.civilhirugynokseg.hu)

Scroll to Top