Földünk megóvására törekszik a Rimóci Kobak Egyesület

A környezetvédelem jegyében alakult meg 2005-ben a Rimóci Kobak Egyesület, és a mai napig elkötelezetten munkálkodnak azon, hogy a jövő generációjának élhetőbb világot teremtsenek. A fiatalság megszólítását és nevelését tartják az egyik legfőbb feladatuknak, de a hagyományok őrzése is szerves részét képezi a tevékenységüknek.

Már 2005 óta működik a településen a Rimóci Kobak Egyesület, aminek fő célja a környezetvédelem. A civil szervezet tagjai fontosnak tartják, hogy ne csak szavakkal, hanem tettekkel is felhívják az emberek és a fiatalság figyelmét arra, hogy szemléletváltás szükséges a bolygónk megóvása érdekében, ez pedig a közvetlen környezetünk ápolásával kezdődik. Burik-Vincze Ágota 2014 óta vezeti az egyesületet, aminek az alapítói között a felmenői is szerepelnek. 

Egyesület született a baráti társaságból 

– A kezdeményezést egy összetartó baráti társaság alapozta meg, aminek a szüleim is a tagjai voltak. Mindenki úgy vélte közülük, hogy érdemes lenne egy nemes célt kitűzni maguk elé, hogy ne csak a szórakozás miatt járjanak össze. Abban mindenki egyetértett, hogy a környezetvédelem lényeges feladat, s mivel hasonló célú csoport nem volt a községben, megalakították a Rimóci Kobak Egyesületet – mesélte Burik-Vincze Ágota elnök. 

Mint mondta, tizenhat tagja van az egyesületnek, akik 30 és 60 év közöttiek. Tervezik, hogy tevékenységüket a fiatalok körében is népszerűsítik, hiszen ha szebb és tisztább világot szeretnénk, akkor fontos, hogy hozzájuk is eljusson ez a mondanivaló. Az egyesület alapszabályának egyik lényeges pontja arról szól, hogy a környezet, a természet védelme és ápolása mellett az elveiket meg kell ismertetni az ifjúsággal is. A közelmúltban indították el Facebook-oldalukat, hogy ezen keresztül is tájékoztassák az embereket a tevékenységükről. Sokakat – leginkább a diákokat – így a legkönnyebb elérni. 

Valóságossá válnak a tankönyvi példák 

– Szeretnénk több előadást tartani az iskolákban és a nyári táborokban is. A helyi oktatási intézményben rendszeres látogatók voltunk az elmúlt években, és mindig szívesen fogadtak bennünket. Tavaly kirándulni is elvittük a diákokat, többek között megnéztük együtt az egyik napelemparkot, így nemcsak beszélünk a megújuló energiáról, hanem a saját szemükkel is láthatják, hogyan működik ez a rendszer. Fontos, hogy a tankönyvben olvasottakat testközelből is megtapasztalják, hiszen így valóságosabbá válik számukra – fejtette ki a környezetvédő. 

Hozzátette: mindig törekednek arra, hogy az előadásaik ne legyenek unalmasak. A tanulókat az döbbentette meg leginkább, hogy a rengeteg hulladék milyen károkat képes okozni a világban. Az ő szemléletük kulcsfontosságú lesz a jövő generációja szempontjából, ezért példamutatással is igyekeznek helyes útra terelni a fiatalságot.

A helyi közösség már a kezdetektől fogva örömmel és támogatással fogadta a kezdeményezésüket. 2005-ben például még nem voltak szelektívhulladék-gyűjtő szigetek, ezért az első megmozdulásuk között volt a „flakonjárat”, vagyis havonta egyszer körbejárták a falut, és összeszedték a házak elé kihelyezett műanyag palackokat. Ezt persze előtte bejelentették, és mindenki tudta, hogy mikor lesz begyűjtés. 

Zökkenőmentessé tették a szelektív gyűjtést 

– Egy évtizedig működött ez a módszer, amikor is megjelentek a szelektív gyűjtők. A helyieknek már egyáltalán nem volt idegen az, hogy külön gyűjtsék a háztartási hulladékot, így az átállás is gyorsan és zökkenőmentesen zajlott – szögezte le Burik-Vincze Ágota. Hangsúlyozta: a kupakokat már a kezdetektől külön gyűjtötték, és ez a mai napig is így van, hiszen a leadott mennyiségért kapott pénzt jó célokra fordítják. Jelenleg egy beteg kislányt támogatnak ezzel a módszerrel a községben. 

A környezetvédelem mellett a kultúra is szerves részét képezi az egyesületi munkának már a kezdetek óta. 2013-ban ugyanis kiadtak egy könyvet, amiben összegyűjtötték a település szüreti verseit az 1980-as évek elejétől a közelmúltig.

Emellett a község az egyesületüknek köszönheti a közösségi ház 2012-es felújítását, amire 52 millió forint támogatást nyertek. Ennek az összegnek az volt a feltétele, hogy öt éven keresztül havonta töltsék meg programokkal a helyszínt, ami kicsit sem volt nehéz feladat, hiszen bőven akadt érdeklődő, és a hely még inkább összekovácsolta a közösséget.

Faültetési akciót is tervez a csapat

A Rimóci Kobak Egyesület igyekszik kihasználni a pályázati lehetőségeket. Jelenleg a Patak Parti Esték elnevezésű rendezvénysorozat finanszírozására szeretnének pénzt nyerni, ami hét közösségi eseményt – idén négyet, jövőre pedig hármat – foglalna magába. 
– Korábban pályáztunk egy faültetési akcióra is, amit ebben az esztendőben szerettünk volna lebonyolítani, de sajnos nem nyertünk. A célunkról viszont nem mondtunk le, mert más forrást keresünk a megvalósításhoz, és amint a lehetőségek engedik, belevágunk a fásításba – mondta Burik-Vincze Ágota, a szervezet elnöke. Hozzátette: szabadon lehet csatlakozni az egyesülethez. Szerencsére egyre többen tartják fontosnak a környezetvédelmet és látják meg ennek a fontosságát. Ha valaki tag szeretne lenni, akkor a gyűlések alkalmával megtudhatja a részleteket. Abban az esetben, ha az érdeklődő egyetért a céljaikkal és a terveikkel, szívesen látják a köreikben. Emellett a munkában külső segítőként is részt lehet venni, mert például a szemétszedések is nyíltan zajlanak és általában sokan csatlakoznak a csoporthoz. 
 

https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2022/03/foldunk-megovasara-torekszik-a-rimoci-kobak-egyesulet

Scroll to Top