Nógrád vármegye önkormányzatának közgyűlése csütörtökön tartotta soron következő ülését. A képviselők beszámolót hallhattak egyebek mellett a térségben működő civil szervezetek helyzetéről, a foglalkoztatás alakulásáról és a NAV helyi igazgatóságának előző évi tevékenységéről is.


Vármegyénk érzékenyen reagál a gazdasági nehézségekre – derült ki a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztálya beszámolójából, amely csütörtökön került a vármegyei közgyűlés elé. Ezek után tájékoztató hangzott el a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központról és a vármegyében működő civil szervezetek helyzetéről, továbbá a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Nógrád Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának 2024. évi tevékenységéről is.
Ezernél több civil szervezet működik térségünkben
– A Nógrád vármegyei civil szektor számbeli alakulása követi az országos statisztikákat. 1993 és 2009 között a szervezetek száma folyamatosan nőtt, a kezdeti 826-ról 15 év alatt 1.358-ra. 2010 óta pedig a szervezetek száma minimális eltérésekkel stagnál – áll a Nógrád Vármegyei Civil Központ tájékoztatójában. Vadasi Zsuzsanna, a központ vezetője a Nógrád Vármegyei Közgyűlés mai ülésén elmondta: – Tavaly összesen 53 új szervezetet, 41 egyesületet és 12 alapítványt jegyeztek be vármegyénkben. A beszámoló hangsúlyozza a civil szervezetek jelentőségét, amit a központ koordinál. Számos programot szerveznek, amivel bemutatkozási lehetőséget biztosítanak a civilek számára. Működésüket tanácsadásokkal segítik, egyebek mellett tájékoztatják a szervezeteket a pályázati lehetőségekről, amelyekkel élnek is a vármegyénkben működő alapítványok és egyesületek.
Romlottak a foglalkoztatási mutatók vármegyénkben
Vármegyénk gazdasági teljesítménye továbbra is a legcsekélyebbek közé tartozott 2024-ben. Az ipari termelés értéke telephely és székhely szerint is itt a legalacsonyabb, de 2023-hoz képest növekedett – ellentétben a régiós és az országos adatokkal – derül ki a beszámolóból, amit Tamási Ildikó, a Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztály vezetője terjesztett elő.
Az építőipari termelés értékét vizsgálva Nógrád ismét sereghajtó hazánkban, súlya érdemben nem változott az egy évvel korábbihoz képest, az országos kibocsátás 0,5 százalékát adva. Tavaly – akárcsak az elmúlt években – Nógrádban volt a legalacsonyabb a gazdasági szervezetek beruházásainak teljesítményértéke, az országosnak mindössze 0,4 százaléka. A vármegyei székhelyű, megfigyelt gazdasági szervezetek 44 217 millió forint összegű beruházást valósítottak meg, 38,8 százalékkal kevesebbet, mint egy éve. 2024 végén ismét a legalacsonyabb számú, 23 930 vállalkozást tartottak nyilván Nógrádban, 759-cel kevesebbet, mint egy éve.
Vármegyénkben 2024-ben havonta átlagosan 9 648 álláskereső volt. Ez 199 fővel több, mint 2023-ban, s járásaink közül csökkenés egyedül a bátonyterenyeiben tapasztalható – olvasható a tájékoztatóban.
Nógrád gazdasága az adóhatóság beszámolójában
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Nógrád Vármegyei Adó- és Vámigazgatóságának előző évi tevékenységét, s azon keresztül a vármegye gazdasági helyzetének alakulását mutatta be az a tájékoztató, amit Gaál Zoltán vármegyei igazgató terjesztett a közgyűlés elé. Abból kiderült, hogy a COVID-19 járvány miatti kedvezőtlen gazdasági hatások ugyan mérséklődtek 2024-re, de a szomszédságunkban zajló orosz-ukrán háború, az annak nyomán kialakult energiaválság és utóhatása, az ezeket követő infláció jelentősen befolyásolta a gazdasági szereplők életét is.
Munkánk során igyekeztünk mindent megtenni annak érdekében, hogy a jogszabályokat betartó vállalkozások, gazdasági szereplők részére továbbra is biztosítsuk az adórendszer egyes elemeinek zökkenőmentes működését és a rendelkezésünkre álló eszközökkel segítsük tevékenységüket, ugyanakkor következetesen lépjünk fel a jogszabályokat megsértőkkel szemben – hangsúlyozta az igazgató.
Civil szervezetek támogatásáról is döntöttek
A közgyűlés a beszámolókat követően megvitatta és elfogadta a vármegyei önkormányzat 2029-ig tartó gazdasági és fejlesztési programját illetve döntött a Pásztói Frankofón Alapítvány, a Polgári Szécsényért Alapítvány és a Salgótarjáni Civilekért Közhasznú Alapítvány támogatásáról is.
https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2025/03/civil-szervezetek-foglalkoztatas-kozgyules