Mindent megtesznek azért, hogy megőrizzék Csesztve kincseit

A helyi hagyományok őrzése céljából alapított egyesület hosszas munkával összegyűjtötte a falu épített és természeti értékeit. Céljuk, hogy a Csesztvére látogató turisták, vendégek és a helyi fiatalok is minél jobban megismerhessék a települést.

Fotó: nool.hu

A Csesztvei Hagyományőrző és Kulturális Egyesület még 2020-ban kapott megbízást az önkormányzattól, hogy hozza létre a Települési Értéktár Bizottságot és készítse el a község értéktárát. Perédi Piroska, Popovics Edit és Zérczi István, a bizottság tagjai az elmúlt két évben információkat gyűjtöttek, interjúkat és fényképeket készítettek, valamint átnézték a levéltári adatokat, és összeállították Csesztve község Települési Értéktárát. 

– A helyi értéktárban helyet kaptak a település jelentős, régi épületei, egyéb építészeti emlékei, a nevezetes vallásos objektumok, az emlékművek, a helyi természeti értékek, a bemutatóhelyek és a falu hagyományos tevékenységei – mondta el Zérczi István. A bizottság tagja hozzátette: – A tárba bekerült a Madách-, a Majthényi-, a restaurált kisnemesi és a Rákóczi-kúria, a Galibai kastély, egy 18. századi lakóépület, a katolikus paplak, a pincesorok, a Szent Márton katolikus templom, az Evangélikus templom, a Foltényi harangláb, a Lourdes-i barlang, valamint több, a településen található feszület. Ezek mellett olyan épített emlékek is szerepelnek a listán, mint a csesztvei világháborús, a bakói világháborús, valamint a Mindszenty bíboros emlékmű, az 1956-ban elhunyt hősök emlékére készített kopjafa, a Madách Imre Emlékpark, a Török-kút, a Galibai kastélypark, a Tájház, a Hápahupa Barangolda ösvényrendszer, a Kövecsesi Teréz Kilátó és a Csesztvei Dalkör. 

Zérczi István kifejtette, hogy az elmúlt napokban az épített és a természeti értékeiket információs táblákkal látták el abból a célból, hogy a Csesztvére látogató turisták, vendégek jobban megismerhessék a települést. 
– Az önkormányzat támogatásával tavaly év végén megvásároltuk a szükséges anyagokat, és az elmúlt hónapokban elkészítettük a QR-kóddal ellátott információs táblákat. A kóddal egy általunk készített honlapot tekinthet meg az érdeklődő, ahol az értéktárunk nevezetességeinek adatai és leírása mellett néhány fénykép, valamint egy útvonal is található. A tanösvények végén lévő táblák pedig külön QR-kódot kaptak azért, hogy az érdeklődő turisták a menetiránynak megfelelő sorrendben olvashassák el a leírásokat. Összesen 24 helyi nevezetesség mellé helyeztünk ki táblákat a napokban – fűzte hozzá Zérczi István. 

https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2022/06/mindent-megtesznek-azert-hogy-megorizzek-csesztve-kincseit

Scroll to Top