Évekkel ezelőtt a zene, az opera szeretete hozta együvé azokat a lokálpatrióta – élükön dr. Sándor Ottóval és Dupák Sándornével – érzelmű embereket, akik következetesen és igencsak aktívan tevékenykednek a Nógrád múltjához szorosan köthető értékek feltárásán, bemutatásán.
Ezen aktivitásukat egy ideje az általuk alapított Hagyományőrző Civil Társaság tagjaiként fejtik ki. Ebbéli minőségükben számos közelmúltbéli akció is kötődik a nevükhöz. Ilyen a Petőfi 200 bicentenáriumhoz való kapcsolódás, amelynek szép példája volt a közelmúltban Petőfi Sándor erdélyi – az egykori székelykeresztúri Gyárfás család kertjében állt – körtefájáról származó hajtás elültetése Somoskőn, ahol – mint közismert – a költő is megfordult országjárása során.
Ugyancsak az országot megmozgató kultikus események sorába illeszkedik az a – Sándor Ottó ötletére – Salgótarján általános iskolai tanulói között meghirdetett sárkánykészítő- és immár megvalósult röptető verseny. A kiírás szerint Petőfi Sándor János Vitéz című elbeszélő költeményének főhőseit – Iluskát, a gonosz mostohát, Kukorica Jancsit és más motívumot) – kellett rárajzolni, ráfesteni egy-egy saját készítésű sárkányra. A tanulók és a tanárok körében sikeresnek bizonyult a kezdeményezés és a minap – többszöri halasztás után – megfelelő időjárási viszonyok között a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó Baglyaskő-Vár Természetvédelmi Látogatóközpont területén megtörtént a sárkányok bemutatása és röptetése is.
Csaknem száz diák eregette a sárkányokat
A jól kiválasztott helyszínt csaknem száz általános iskolai tanuló – kiegészülve tanárokkal, szervezőkkel, érdeklődőkkel – népesítette be. Átlagosan 8-10 főből álló hat iskolai csapat – Arany, Beszterce, Gagarin, Kodály, Petőfi és a kollégium – jelent meg. A versenyzőket és kísérőiket az összevont intézmény igazgatója, Tőzsér Katalin köszöntötte, majd megkezdte munkáját a bírálóbizottság. Véleményük szerint a legjobban sikerült sárkányt három iskola egy-egy tanulója készítette: jelesül Bíró Dorina a Kodályból, Oláh Csaba a Petőfiből és Treso Maya a székhelyintézményből, azaz a Gagarinból. Ezt követően a várhoz vezető emelkedőről megindultak lefelé a versenyzők, természetesen a sárkányokkal felszerelkezve. A röptetési verseny érdekesen alakult, hiszen csak a személyek azonosításakor derült ki, hogy a legügyesebb négy tanuló egy iskola, a Beszterce ugyanazon osztályból került ki: ugyanis Bulik Katrina, Kadlót Ákos, Ternyik Keve és Vanó Szíra egyaránt ötödikes. A jól sikerült rendezvény arra sarkallja a kezdeményezőket, hogy a jövőben is legyen efféle verseny, azaz váljék hagyománnyá.
Támogatták a sikert
A diákok ajándékai és a sárkánykészítéshez használt anyagok megvásárlása is a támogatóknak volt köszönhető. A Gyermekekért Baráti Kör, az öregdiákok egyesülete és a rákellenes liga a szervezet nevében, a Salgótarjáni Erdély Kör és a tájak, korok múzeumok egyesület tagjai magánemberként járultak hozzá a költségekhez.