Egy évfordulóról, jubileumi esztendőről sokféleképpen lehet megemlékezni. Ezt bizonyítja a József Attila Művelődési Központ 2021-es tervezete is, amely ugyancsak színes és tartalmas programot állított össze az 1966-ban felavatott épület több mint fél évszázados évfordulója tiszteletére.
E rendezvénysorozat – ha a vírusjárvány miatt nem is valósulhatott meg teljes egészében – egyik kiemelkedő eseményére, az 55 év – otthonra találtunk című kiállításra, éppen a Kultúrházak éjjel-nappal című országos akció keretében került sor.
S a megkülönböztető elismerő jelző éppen az ünnep jegyében felújított Előtér Galériában rendezett kiállítás lényegéből következik. Ugyanis a művelődési központ munkájának egyik meghatározó elemét, a civil szervezetekkel, alkotóműhelyekkel való szoros kapcsolatát fémjelzi. Olyan közösségekkel, amelyek évtizedek, évek óta a városlakók által is jól ismert falak között fejtik ki tevékenységüket. Ennek tudatában szinte természetes volt, hogy a megnyitóünnepség elején és végén – két-két klasszikus számmal, M. N. Pretorius, J. S. Bach, illetve F. Schubert és A. Dvorak szerzeményeivel – az a Gúthy Éva vezette Liszt Ferenc Kamarakórus szerepelt, amelyik már nagyon régen szintén a jubiláló intézményben talált otthonra.
A kiállításon képviselteti magát a Nógrád Megyei Fotóklub Egyesület, a bélyeggyűjtők városi köre, a Magyar Éremgyűjtők Nógrád Megyei Egyesülete, az Egészséges Életért Klub, a Magyar Rákellenes Liga helyi alapszervezete, a Salgótarjáni Tájak, Korok Múzeumok Klub Egyesülete, a Sréter Ferenc Népfőiskolai Egyesület, valamint a Zöld Út Természetjárók Egyesülete tagsága. A közülük megjelenteket, illetve az érdeklődőket Balogh Katalin, a Salgótarjáni Rendezvény- és Médiaközpont igazgatója köszöntötte. Elmondta, hogy számukra megtiszteltetés, hogy ezek a csoportok folyamatosan úgymond a Józsiban – ahogy a közönség előszeretettel becézi e házat – működnek és végeznek értékőrző és -teremtő munkát. Jó volt látni azt az izgatott, lelkes készülődést, amelynek eredménye e látnivalókban gazdag bemutató, akkor is, ha értelemszerűen a szervezetek munkájának csak töredékére képes rávilágítani. Balogh Katalin örömmel jelentette be, hogy a József Attila Művelődési Központ megkapta a családbarát intézmény minősítést, és bekerült a salgótarjáni értéktárba. Ezen eredményeket is csak a fenti szervezetekkel közösen sikerült elérniük. Az intézményvezető reményét fejezte ki, hogy a példaszerű, sikeres együttműködés jó hatást gyakorol a jövőre is.
Az Előtér Galériában természetesen minden szervezet saját profilját jellemezve, találóan visszatükrözve volt jelen, s ennek megfelelően a leglátványosabban, legillusztratívabban a bélyeg- és éremgyűjtők, valamint a fotósok tudtak bemutatkozni, de minden más közösség által közszemlére bocsátott dokumentumokban, relikviákban érdemes volt böngészni, elmélyedni a kiállítás időtartama alatt.