Pályázati lehetőségekről tájékoztatták a nógrádi civil szervezeteket

Tizenegyről csaknem tizennégymilliárd forintra nőtt a Nemzeti Együttműködési Alap (NEA) keretösszege, melyre októbertől pályázhatnak a civil szervezetek – hangzott el a szerdán megrendezett Civil Info – NEA 2024 elnevezésű országos rendezvénysorozat salgótarjáni állomásán, melyen további hasznos információkat is megosztottak a nógrádi civil szervezetek vezetőivel, képviselőivel.

Fotó: nool.hu

A Megyeháza dísztermében tartott eseményen Tolnai Sándor, a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központot működtető A Háztartások Foglalkoztatásáért Alapítvány elnöke köszöntötte a vendégeket. Ezt követően Becsó Zsolt, Kelet-Nógrád országgyűlési képviselője osztotta meg gondolatait, aki a nógrádi civil szervezetek jelenlegi helyzetéről is tájékoztatást adott.

A honatya ismertetése szerint szűkebb régiónkban 1993 és 2008 között folyamatosan nőtt a civil szervezetek száma, a csúcson 1358-at tartottak nyilván. 2009-ben lassú csökkenés indult meg, a legfrissebb adatok szerint pedig 1285 civil szervezet működik Nógrád vármegyében, a legtöbb közülük Salgótarjánban tevékenykedik. A legnagyobb szervezet a polgárőrség, mely 90 településen mintegy 3 ezer taggal van jelen.

Becsó Zsolt kiemelte: fontos szerepet töltenek be a civil szervezetek Nógrádban is, melyek segítenek a társadalmi problémák kezelésében és a közjó érdekében tevékenykednek.

A képviselő hozzátette: az elmúlt években kinyíltak a pénzügyi támogatási lehetőségek a civil szervezetek számára, legyen szó a Városi vagy a Falusi Civil Alap pályázatairól, az egyes operatív programokról vagy akár önkormányzati támogatásokról. Napjainkban már sokkal nagyobb forrás áll rendelkezésre, így több szervezetet is tudnak támogatni – hangsúlyozta Becsó Zsolt, aki arra biztatta a civil szervezetek képviselőit, éljenek a lehetőségekkel, hogy folytatni tudják – sokszor hiánypótló – tevékenységüket.

Szabó Sándor főispán köszöntőjében arról beszélt, az elmúlt bő három évtizedben kialakult Magyarországon egy precíz, egyre kifinomultabb rendszer, mely a civil szervezetek munkáját segíti, támogatja. Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke úgy fogalmazott, a civil szektor ugyanolyan fontos, mint a gazdasági szereplők és a közigazgatás, a szervezetek pedig a “társadalom összetartó szöveteként” is funkcionálnak.

Bagó József, Nógrád vármegye jegyzője hangsúlyozta: az egy településre jutó civil szervezetek számának tekintetében előkelő helyen állunk, ez azt bizonyítja, mennyire szeretik szülőföldjüket a nógrádiak.

Hiszen azok, akik falvakban vagy akár városokban működő civil szervezet tagjaként tevékenykednek, ragaszkodnak az adott településhez, és szebbé, jobbá, élhetőbbé szeretnék azt tenni – mondta Bagó József. Nógrád vármegye jegyzője hozzátette: igazán a célhoz vezető út, a közös munka erősíti a szervezeteket.

Több száz millió forintnyi forrás érkezett már a nógrád civil szervezetekhez

Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az eseményen kifejtette: a Civil Info célja, hogy tájékoztassák a szervezetek képviselőit, milyen pályázati lehetőségek állnak rendelkezésükre az ősz folyamán. Ezek közül a Városi Civil Alap már elindult, 4,8 milliárd forintos keretösszeggel.

Több tételre is lehet pályázni, ingatlanberuházásra, felújításra legfeljebb 9 millió forintot, gépjárműbeszerzésre, illetve eszközbeszerzésre 7 millió forintot, míg programszervezésre, valamint kommunikációs tevékenységekre maximum 11 millió forint támogatást nyerhetnek el az egyes szervezetek. Utóbbi háromnál meghatározhatnak a civil szervezetek egy úgynevezett működési részt, melyet elsősorban a bérekre vagy a rezsi kifizetésére fordíthatnak – magyarázta a helyettes államtitkár.

Szalay-Bobrovniczky Vince rámutatott: a pályázatokat úgy próbálták kialakítani, hogy azok minél inkább reagáljanak az aktuális gazdasági helyzetre. Mint fogalmazott, a közepes és kis szervezetek kapcsán átfogóan nem rendelkeztek a rezsitámogatásról, azonban a legutóbbi és a mostani NEA kiírásnál, illetve a Városi Civil Alap esetében is van lehetőség pályázni ilyen célra.

A Városi Civil Alapra október 2-án, 10 óráig lehet benyújtani a pályázatokat, 14 órakor pedig megnyílik a NEA. Utóbbi kapcsán a legjobb hír, hogy jelentősen megnőtt a keret, 11-ről 13,9 milliárd forintra emelkedett. Szalay-Bobrovniczky Vince azt javasolta a civil szervezeteknek, éljenek a lehetőséggel, már csak azért is, mert jóval több forrás áll rendelkezésre.

Ismertetése szerint a NEA-t érintő változások között van, hogy a maximális pályázható keret 4,5 millió forint lesz mindegyik kollégiumban, ennek célja az, hogy a kis és közepes szervezetek is forráshoz juthassanak. Emellett egy minimum keretet is meghatároztak, ez 500 ezer forint. Ez az összeg 100 ezer forinttal több, mint amit egyszerűsített támogatásként elnyerhetnek a szervezetek, ugyanakkor arra is érdemes pályázni, hiszen az indulók szinte biztos nyernek – fejtette ki a helyettes államtitkár.

Szalay-Bobrovniczky Vince portálunknak arról is beszámolt: Nógrád vármegyébe több száz millió forintos támogatások érkeztek a NEA, a Falusi és a Városi Civil Alap jóvoltából. Ebben a teljesítményben nagy szerepe van a Nógrád Vármegyei Civil Közösségi Szolgáltató Központnak, akik jó munkát végeznek – emelte ki.

https://3100.hu/palyazati-lehetosegekrol-tajekoztattak-a-nogradi-civil-szervezeteket/

Scroll to Top