Számos fejlesztési ötlettel álltak elő a gyarmati egyesület fiataljai

Balassagyarmati fórumán mutatta be a nyugat-nógrádi térség fejlesztésének jövőjére vonatkozó ötleteit a Fiatalok Palócföldért Egyesület. Többek között szó esett a turizmusról, a terjeszkedő agglomerációról, az infrastruktúra bővítéséről és a hagyományok ápolásáról is.

Fotó: nool.hu

A Fiatalok Palócföldért Egyesület tavaly februárban alakult azzal a céllal, hogy egy összetartó, segítő közösséget építsenek Balassagyarmaton és annak vonzáskörzetében. Az egyesület a nyugat-nógrádi térség fejlesztésének jövőjéről tartott lakossági fórumot a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban, ahol ötleteket is vártak a résztvevőktől.

– Azt a célt szeretnénk megvalósítani, hogy a fiatalok itt maradjanak, sokan visszaköltözzenek és olyan léptékben fejlődjön a térség, ami a lehetőségeihez mérten ki van használva – kezdte Balla Gergely, az egyesület elnöke.

Ezt követően az olyan orvosolni kívánt területek ismertetésével folytatta, mint a lakhatás, a környék felvevőpiacának kihasználatlansága, közösségépítés, képzési lehetőségek, turisztikai hátramaradottság, valamint az elvándorlás és a munkaerő kínálat kihasználatlansága. Előnyként emelte ki, hogy Balassagyarmat egy határon átnyúló agglomerációként szerepel a kormányzati térképeken. 

– Az lenne a fő cél, hogy ez valóban így legyen. Három városra – Szécsényre, Balassagyarmatra és Rétságra – koncentrálódjon, és e városok erősségeit megfelelően ki tudjuk használni – hangsúlyozta Balla Gergely.

Ipoly-tó kialakításával élénkítenék a turizmust

Hozzátette, hogy Szécsényben a turizmus erősödését egy Ipoly-tó kialakításával képzelnék el, ahol egy rekreációs terület mellett gyönyörű élővilág alakulna ki, mint például a Tisza-tónál. A tó a szárasság és a villámárvizek problémájára is megoldást jelentene, valamint a gát áramot is termelhetne, emellett a kerékpárút rendszeréhez is csatlakozhatna az Ipoly mentén.

– Az agglomeráció terjed, a 2-es autópálya építésével jóval rövidebb lenne a menetidő a főváros irányába. A rétsági térséget fejlesztve egy logisztikai központot kellene kialakítani több cég idecsábításával, amely előremozdítaná az utak leterheltsége miatt az autópálya építését – mondta az egyesület elnöke. A fiatalok álláspontja szerint egy erős marketing tevékenység segítené az agglomeráció kialakulását.

Népi hagyományokra építenék a rendezvényeket

Balassagyarmatról az elnök elmondta, hogy egy stratégiai kérdés a város fejlesztése. Példaként Nagykürtöst említette a bevásárlóközpontok vonzáskörzete miatt, amit itt Gyarmaton is a környéken egyedülállóvá kellene tenni. Mind ezek mellett a népi kultúra ápolására is nagy hangsúlyt fektetnének.  – Ki kell használnunk azt az előnyt, hogy Magyarországon ebben a palóc régióban van a legnagyobb aktivitás a népi hagyományok őrzésében, amelyre lehetne építeni és országos rendezvényekké fejleszteni – tért ki rá az előadó.

A prezentációt követően a résztvevők kérdései alapján kirajzolódott, hogy ezek hosszútávú célok és nagy összefogásra van szükség ahhoz, hogy a térség előre tudjon lépni. A szervezők hangsúlyozták, hogy nem csak Balassagyarmaton, de a térség más településein is megosztják ötleteiket az érdeklődőkkel és rendszeres eseményt hoznak létre a közös gondolkodásokra.

https://www.nool.hu/helyi-kozelet/2023/07/szamos-fejlesztesi-otlettel-alltak-elo-a-gyarmati-egyesulet-fiataljai

Scroll to Top