A szeptember az SZJA 1% szempontjából egyik fontos hónap. Egyrészt az adott évben a kedvezményezettek között szereplő civil szervezetek ilyenkor értesülnek arról, hogy tavaszi kampányuk mennyire volt sikeres, mennyi felajánlást gyűjtöttek, és ezek kiutalása is ilyenkor történik meg. Másrészt a listán még nem szereplők szeptember 30-ig regisztrálhatnak a következő évre,
és amiről ritkán beszélünk, egy korábban már regisztrált szervezetnek, ha nem felel meg a feltételeknek, vissza kell vonnia a regisztrációját. Még egy fontos teendőnk van ilyenkor, megnézni, hogy van-e még az év végéig elköltendő korábban kiutalt pénzmaradék. Ebben az évben a 2020-ban kiutalt és a 20KOZ nyomtatványban tartalékolásként kimutatott SZJA 1% felhasználásának jár le a határideje!
1. Mire figyeljünk a kiutalás előtt?
A szervezet számára felajánlott SZJA1%-ok pontos összegéről a NAV értesítést küld, de a kiutalás előtt vizsgálja, hogy van-e adótartozása a szervezetnek, és amennyiben adótartozást talál, csak az azzal csökkentett összeget utalja ki ténylegesen a szervezet bankszámlájára.
A visszatartott összegről végzést hoz, melyben megjelöli, hogy a visszatartott összeget melyik adónemre (ami a folyószámlán is megjelenik), vagy más köztartozásra vezette át. Ebben az esetben a banki utalás mellett a végzésben szereplő összeget is könyvelni kell, és ez lesz az az összeg (a felajánlás teljes összege), melyet a jogszabályban meghatározott módon használhat fel a szervezet, és melyről el kell számolnia!
Sokkal egyszerűbb megoldás, ha az értesítést követően az adófolyószámlára nézve gyorsan rendeznénk a kiutalásig a fennálló tartozásokat, ezzel megtisztelve a felajánló magánszemélyeket.
Ha mégis belefutna a szervezet a visszatartásba, a 22KOZ elszámolás készítésekor külön soron kell majd feltüntetni a köztartozás miatt ki nem utalt, felajánlott SZJA 1% összegét és a ténylegesen kiutalt SZJA 1% összegét. A ki nem utalás kizárólag pénzügyi visszatartás, a felajánlott teljes összeg átutaltnak tekintendő, melyet ráadásul adótartozásra vagy más végrehajtható tartozásra nem lehet felhasználni!
A felajánlott összegről szóló értesítéskor egy másik fontos dolog is van, végig kell gondolni, hogy nem váltott-e bankot a szervezet? Él-e még az a bankszámlája, amit – esetenként évekkel ezelőtt – a regisztrációkor bejelentett. Amennyiben változás volt, az a 3. pontban bemutatott regisztrációs eljárás keretében rendezhető.
2. Kiutalást követően lehetőség van a felajánlók adatának megismerésére
Ahogy a felajánlott összegről szóló tájékoztató levélben is szerepel, a civil szervezetnek lehetősége van megismerni azon felajánlók név- és címadatát, akik a felajánlás megtételekor az adataik kiadásához hozzájárultak. Az adatokat a kizárólag elektronikus úton benyújtható 22EGYAD adatlapon lehet kérni.
A NAV 30 napon belül küldi meg az adatokat térítésmentesen a civil szervezet nevében eljáró kérelmező elektronikus tárhelyére. Az adatok érzékeny személyes adatnak minősülnek, így a szervezetnek rendelkezni kell az adatbiztonságot garantáló szabályzattal (GDPR). A rendelkezésre bocsátott adatokat kizárólag a közhasznú tevékenységével kapcsolatban, a magánszeméllyel történő kapcsolatfelvételre, tájékoztatásra használhatja fel és kizárólag 5 évig kezelheti a civil szervezet.
Ha még nem történt meg, és szeretnék megismerni a 2021. évre vonatkozóan is a felajánlók adatait, akkor ennek kikérésére, a 21EGYAD adatlapon utoljára 2022. október 14-ig van lehetőség.
Emellett az EGYSTAT nyomtatványon 5 évre visszamenőleg (a kérelmezés évére és 4 korábbi évre) lehet igényelni a szervezet részére érkezett felajánlásokra vonatkozó statisztikai adatokat. A megismerhető adatok a következők:
- felajánlott, érvényes, érvénytelen és el nem bírált nyilatkozatok száma
- megyénként és korcsoportonként.
A kérelem benyújtásának évére vonatkozó adatszolgáltatás leghamarabb szeptember 1-től kérhető. A NAV 30 napon belül küldi meg az adatokat térítésmentesen a civil szervezet nevében eljáró kérelmező elektronikus tárhelyére.
3. Jogosultsági feltételek– regisztráció, regisztráció visszavonása, kiutalási adatok módosítása
- január 1-jétől csak akkor lehet megkapni a felajánlott összeget, ha a szervezet előzetesen regisztrált az adóhatóságnál az EGYREG nyomtatványon (ebben az évben a 22EGYREG). A regisztráció során a szervezet
- az adatlapon kéri a regisztrálását az SZJA1% felajánlásban részesülők közé,
- közli a kiutaláshoz szükséges adatait,
- nyilatkozik arról, hogy közhasznú tevékenységet végez,
- csatolja a hatályos létesítő okiratát hiteles elektronikus másolatát, melyekkel a jogosultsági feltételek fennállását igazolja.
A regisztrációt egyszer kell elvégezni, mely a visszavonásig érvényes.
A 2023-as felajánlási évre való előzetes regisztráció határideje 2022. szeptember 30. A határidő elmulasztása jogvesztő! Amennyiben ezt a határidőt elmulasztják, majd csak a következő évre regisztrálhatnak ezt követően jövő ilyenkor.
Figyelem! A korábbi években regisztráltak esetén sem elegendő az a tény, hogy a szervezet szerepel az adott rendelkező évre az SZJA 1%-os kedvezményezettek listáján! Kizárólag az alábbi, – a személyi jövedelemadó meghatározott részének az adózó rendelkezése szerinti felhasználásáról szóló 1996. évi CXXVI. törvény (Szftv.) 4.§ (1) bekezdésében megfogalmazott – körülmények folyamatos és együttes fennállása esetén jogosult az SZJA1% fogadására a civil szervezet:
- a civil szervezet formája: egyesület (kivéve párt, biztosító egyesület, munkaadói és munkavállalói érdekképviselet) vagy alapítvány, közalapítvány, melyet
- a bíróság legalább a rendelkező nyilatkozat évét megelőző két évvel nyilvántartásba vett,
- székhelye belföldön található,
- közhasznú tevékenységet végez (függetlenül attól, hogy rendelkezik-e a bíróságon bejegyzett közhasznú jogállással) és
- közvetlen politikai tevékenységet nem folytat.
Ez persze bejelentés hiányában csak egy utólagos ellenőrzés során derülhet ki, mikor a NAV vizsgálni fogja, hogy a regisztrációt követően történt-e olyan változás, amely miatt a szervezetnek töröltetnie kellett volna magát a vizsgált időszakra vonatkozóan. Ha azt állapítja meg a vizsgálat, hogy
- a szervezet belföldi székhelye megszűnt,
- már nem szerepel a létesítő okiratában közhasznú tevékenység, vagy a létesítő okiratában szereplő közhasznú tevékenységét nyilatkozatával ellentétben ténylegesen nem végzi,
- közvetlen politikai tevékenységet folytat,
azt a következtetést fogja levonni, hogy a szervezet nem volt jogosult az SZJA1% fogadására, a kiutalt összeget jogtalanul használta fel.
Rövid kitérőként, a tisztánlátás érdekében két fogalommagyarázat:
Közhasznú tevékenységet végző civil szervezet az, aki
- valamely az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. tv. 3/A.§ (1) bekezdése szerinti állami vagy önkormányzati közfeladatot lát el közvetlenül, vagy közvetetten [Civil tv. 2.§ 20.],
- mely közfeladat és az ellátása érdekében végzett tevékenység a létesítő okiratában a szervezet céljaként a közfeladatot előíró pontos jogszabályi hely megjelölésével szerepel, továbbá
- amennyiben a szervezet tagsággal rendelkezik (azaz egyesület), szintén a létesítő okiratban kinyilvánítja, hogy ezen tevékenysége végzése körében nyújtott közhasznú szolgáltatások mindenki számára (nem kizárólag a tagoknak) elérhető [Civil tv. 34.§].
Közvetlen politikai tevékenységet folytató civil szervezet az, aki
az alábbi tevékenységet folytatja
- párt érdekében végzett politikai tevékenység,
- az országgyűlési képviselői választáson történő jelöltállítás,
- a megyei, fővárosi önkormányzat képviselő-testületébe történő jelöltállítás,
- az Európai Parlament tagjának történő jelölés,
- a megyei jogú város képviselő-testületébe történő jelöltállítás, valamint a polgármester jelölése.
Nem minősül közvetlen politikai tevékenységnek a külön törvényben meghatározott nemzetiségi szervezet által a helyi, illetve nemzetiségi önkormányzati képviselői választáson történő jelöltállítás valamint a polgármester jelölése.
A regisztráció visszavonását
- ugyanezen a 22EGYREG nyomtatványon a regisztrált kedvezményezettnek kell kezdeményeznie, továbbá
- a NAV is kezdeményezheti,
ha a rendelkezésére álló adatok alapján a szervezet már nem felel meg a törvényi feltételeknek.
Amennyiben a szervezet életében olyan változás következik be, mely miatt már nem tud megfelelni az előzetes regisztráció feltételeinek, a változást követő 15 napon belül köteles ezt bejelenteni a NAV-nak! A változás dátumaként a változás bírósági nyilvántartásba vételéről szóló végzés jogerőre emelkedésének dátumát, illetve – ha a változás nem a bíróságon bejegyzendő adat – a tudomásra jutás dátumát kell figyelembe venni.
Szintén a 22EGYREG nyomtatvány szolgál arra is, ha csupán a kiutaláshoz szükséges adatokat kívánják módosítani, ha változott a bankszámla száma, vagy másik számlaszámra várja a szervezet a kiutalást.
További információk a 22EGYREG nyomtatvánnyal kapcsolatban:
4. A 2022. naptári év fordulójához közelítve mire kell figyelnünk az SZJA 1% felhasználással kapcsolatosan
Háromféle SZJA 1% lehet szeptember végét követően egy civil szervezet bankszámláján:
- Olyan, 2020-ban kiutalt SZJA 1%, melyről a 2022. május 31-ig beadott 20KOZ nyomtatványon azt nyilatkozta, hogy 2021. év végéig nem költötte el a szervezet, azt a 2022-es évre tartalékolta, és a 21KOZ nyomtatványon mutatjuk majd be a felhasználását, 2023. május 31-ig.
- Olyan, 2021-ben kiutalt SZJA 1%, melyről még nem számoltunk el, az erről szóló 21KOZ nyomtatványt a 2022. évi beszámolóhoz kapcsolódva 2023. május 31-ig fogjuk megtenni.
- Olyan, 2022. évben kiutalt SZJA 1%, melyről még szintén nem számoltunk el, az erről szóló 22KOZ nyomtatványt a 2023. évi beszámolóhoz kapcsolódva 2024. május 31-ig fogjuk megtenni.
Égető teendőnk csak a 20KOZ-ban tartalékként kimutatott SZJA 1%-kal kapcsolatosan van, ugyanis a jogszabály szerint azt legkésőbb 2022. december 31-ig fel kell használni. Ezzel a résszel elszámolni ugyan majd csak a 21KOZ nyomtatványban kell, de fontos erre figyelni, tekintettel a felhasználáshoz kötődő jogvesztő határidőre.
A felhasználási kötelezettség mellett a civil szervezet figyelmét arra is fel kell hívnunk, hogy nem mindegy az, hogy milyen ráfordításokat szeretne fedezni a beérkezett SZJA 1%-okból, annak ugyanis szigorú szabályai vannak. Erről és a felhasználással kapcsolatos nyilvántartási szabályokról, illetve egy esetleges ellenőrzésre való felkészülésről itt olvashat: https://www.nonprofit.hu/hirek/Az-SZJA-1-felhasznalas-elszamolasa-nyilvantartas
A felhasználásra nyitva álló időszakban fel nem használt, 5.000 forintot meghaladó SZJA 1% összeget vissza kell utalni a NAV Magyar Államkincstárnál vezetett 703-as adónem számlájára (NAV Civil kedvezményezetti SZJA 1% felajánlás folyósítási számla), amit a NAV határozattal kér vissza.
Összefoglalva lássuk milyen eseményeket tartalmaz még 2022. év végéig a képzeletbeli SZJA 1% naptárunk!
Regisztrációval már rendelkező kedvezményezettek esetén
- Szeptember 15-ig a NAV értesítette a kedvezményezetteket a 2022-ben felajánlott SZJA 1% összegéről (internetes oldalán 09.13-én már közzétette).
- Szeptember 30-ig a felajánlott összeg kiutalásra kerül.
- Október 15-től kérhető a 22EGYAD nyomtatványon a 2022-ben SZJA 1 %-ot felajánlók adata azon magánszemélyek esetén, akik ehhez a hozzájárulásukat megadták. (A 2021. évre vonatkozó adatok megismerésére a 21EGYAD adatlapon utoljára október 14-ig van lehetőség).
- EGYSTAT nyomtatványon lehet igényelni a szervezet részére érkezett felajánlásokra vonatkozó statisztikai adatokat (egyazon nyomtatványon a 4 megelőző évre is!)
- December 31-ig fel kell használni (jogszerűen!) a 2020-ban kiutalt és 2021. december 31-ig el nem költött, a 20KOZ nyomtatványon tartalékolt összegként szereplő SZJA 1%-ot!
Regisztrációval még nem rendelkező civil szervezetek esetén egyetlen nagyon fontos határidő van ebben az évben. Amennyiben szeretnének kedvezményezettként regisztrálni a 2023. rendelkező évtől az SZJA 1% fogadására, ezt a 22EGYREG jelű adatlapon tehetik meg 2022. szeptember 30-ig, amennyiben a jogosultsági feltételeknek megfelelnek.
https://www.nonprofit.hu/hirek/SZJA-1-tudnivalok-aktualitasok-2022-ben