Tisztelt Olvasó!

Mint arról korábban már hírt adtunk, Somoskőújfalu községben is létrehoztuk a települési Értéktár Bizottságot. A Földművelésügyi Minisztérium és a Hungarikum Bizottság „a nemzeti értékek és hungarikumok gyűjtésének, népszerűsítésének, megismertetésének, megőrzésének és gondozásának támogatására” nyílt pályázati felhívást tett közzé 2016-ban.

Egyesületünk a „Generációról generációra, – értékmegőrzés Somoskőújfaluban” című pályázaton támogatást nyert (HUNG-2016), melynek keretében a Somoson lakó középiskolai pedagógusokkal és a faluban élő, 14–18 éves diákokkal építettünk ki munkakapcsolatot annak érdekében, hogy az Értéktár Bizottság értékgyűjtő, azt népszerűsítő munkáját elősegítsük, s mindezen munkáról településünk lakossága és a környéken élők is folyamatosan tájékozódhassanak. Természetesen örömmel vennénk, ha a projekt végrehajtásába további érdeklődők is bekapcsolódnának!

tisztelt olvasó

Korábbi híradásunkban tájékoztatást adtunk arról, hogy a Somosi Olvasókör a Somoskőújfalu Község Települési Értéktár Bizottság gyűjtőmunkájának indítását segítendő, egy a helyben élt/élő képzőművészek alkotásaiból összeállított kiállítást rendezett falunkban, az Erdei Iskolában.

Ez év februárjában szakvezetett látogatást tettünk a Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Megyei Levéltárában, ahol az érdeklődő fiatalok megismerkedhettek a levéltári munka lényegi kérdéseivel, több somosi vonatkozású korabeli dokumentummal, néhányan még a felmenőikre vonatkozó bejegyzéseket is felfedeztek. Betekintést nyerhettünk a restaurátori tevékenység szépségeibe, továbbá a kutatószolgálati és az ügyfélszolgálati munka rendjébe – ami értelmezhető akár szó szerint is.

Örömmel számolhatunk be arról is, hogy az Értéktár Bizottság is érdemi munkába fogott, hiszen megérkeztek az első témajavaslatok (ti. mit kellene az Értéktárba felvenni!), amelyeket kellő szakmaisággal, felelősséggel kell értékelni, feldolgozni.

Célul tűztük a projekttervben, hogy szintén a fiatalokkal, meglátogatjuk a Baglyaskő Idősek Otthona somosi lakóit is (Baglyason és a Füleki úton), akik közül a Hölgyeket a közelgő Nőnap alkalmából fel is köszöntöttünk!

Biztos vagyok abban, hogy az említett események, találkozások is újabb „somospozitív” élményeink gazdagodásához járultak hozzá, tovább erősítve a település iránti ragaszkodást, kötődést, amely érzelmi szálakra nagy szükségünk lehet kapaszkodóként ebben a „huzatban”!

Svecz István projektvezető

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top