Több pénzt fordítanak fogyatékkal élők segítésére

Az otthonukban élő fogyatékos emberek támogatására hirdettek meg pályázatokat. Fontos a felnőttkorban látássérültté vált, vagy megvakult emberek társadalmi integrációja, a segítő kutyák kiképzése, de sorstársi közösségek is számíthatnak anyagi segítségre.

– A fogyatékossággal élő emberek számára is meg kell teremteni az integráció lehetőségét, hogy hozzáférjenek az alapvető szolgáltatásokhoz, és ne maradjanak magukra a problémáikkal. Ezért támogatjuk a felnőttkorban látássérültté vált emberek elemi rehabilitációját, a segítő és terápiás kutyák kiképzésére, valamint a fogyatékossággal élők családjának információt nyújtó szervezetek segítésére fordítunk figyelmet – közölte Czibere Károly, az Emberi Erőforrások Minisztériuma szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára egy tegnapi budapesti sajtótájékoztatón.

Szavai szerint az elemi rehabilitációs szolgáltatásokkal a felnőttkorban látássérültté vált embereket támogatják az olyan alapvető dolgok újratanulásában, mint az utcai tájékozódás, a konyha használata vagy akár a munkakeresés. Erre a célra százmillió forint áll rendelkezésre.

Míg régebben csak Budapesten volt ilyen felkészítés, egy korábbi európai uniós programnak köszönhetően már tizenkét városban hoztak létre rehabilitációs központot. A mostani pályázati keret már tizenkilenc szolgáltatót érinthet, egyre több helyen lesz majd lehetőség a szükségletek feltérképezésére, a tájékozódás és a közlekedés újratanulására, az otthonok átalakítására.

A segítő kutyák kiképzését 25 millió forinttal támogatják, az úgynevezett szülősegítő szolgáltatások támogatására pedig 20 millió forint áll rendelkezésre. – Erre a keretre olyan egyesületek, alapítványok, sorstársi közösségek pályázhatnak, amelyek fogyatékosságtípus szerint gyűjtik össze az érintetteket, és a hozzátartozóknak tájékoztatást nyújtanak, segítenek a jogérvényesítésben – tette hozzá az államtitkár.

Kitért arra is, hogy a jövő évi költségvetésben mindhárom terület támogatási összegét megemelték, így 2018-ban a terápiás kutyák kiképzésére már 45 millió, a szülősegítő szolgáltatásokra már 30 millió, az elemi rehabilitációra pedig 120 millió forint jut majd.
A tájékoztatót a józsefvárosi Nem Adom Fel kávézóban tartották, ahol Mányik Richárd, a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület elnöke arról beszélt, hogy a másfél, két év alatt kiképzett, a mozgássérülteket, hallássérülteket és autistákat segítő terápiás állatok nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is támogatni tudják a fogyatékossággal élőket, mivel segítenek feloldani a feszültséget és ledönteni a tabukat az emberek között.

Az esemény részeként a kerekesszékes Mányik Richárd bemutatót tartott Tesla nevű kutyájával arról, hogyan visz oda az állat bizonyos tárgyakat a gazdájának, segít levenni egyes ruhadarabokat, szemüveget, valamint felvenni a leejtett kulcscsomót vagy aprópénzt.

(Forrás: www.hirstart.hu)

Scroll to Top