Október 13-án, a naptár szerinti Kálmán napon egész napos eseménysorozat várta a Csohány-napi programokra ellátogatókat. Az idei nap rendezvénye a Mikszáth Líceumban már reggel kezdetét vette, ugyanis Szabó Zsolt tanár rendhagyó történelem óráin ezúttal Mikszáth Kálmánról, Csohány Kálmánról és Gaál István filmrendezőről is megemlékezett.
Pásztó. Délután a Szentlélek temetőben a Csohány Baráti Kör Pásztó Kultúrájáért Alapítvány, Pásztó önkormányzata, a Pásztói Múzeum, a Mikszáth Líceum képviselői, Sisák Imre, a város korábbi polgármestere, Perényi Anna, Szőllősi Mária, Nógrádi Andor képzőművészek, Csohány Kálmánné, Klári néni, fia és unokája jelenlétében Herczegné Varga Ilona, a líceum igazgatója, kuratóriumi elnök és Szabó Zsolt titkár a művészt méltatása után virágokkal borította Csohány Kálmán kopjafás sírhelyét.
borították be Csohány Kálmán kopjafás sírhelyét
Ezután zsúfolásig megtelt a Csohány galéria nagyterme. A Pásztói Múzeum igazgatója, dr. Hír János mondott ünnepi köszöntőt, majd Szabó Zsolt megnyitó beszédében a kiállításon ezúttal bemutatott „Hajdú történetek,” „Régi képek” és „Újvárosi esték” című műveiről tartott szokatlan, rendkívül értékes, mindenki számára érhető, művészettörténeti értékelést.
– Kell-e nekem méltatnom Csohány Kálmánt? Én azt hiszem nem, akik most itt vannak, azok pontosan tudják, hogy mit tett, milyen, mekkora jelentőségű művésze volt Pásztó városának, Nógrád megyének, az országnak, a világnak, hisz alkotásait a határon túli nemzetek is egy-egy kiállítása során már megismerhették! – mondta.
A Mikszáth Líceumban rendhagyó történelem órával vette kezdetét
a Csohány-nap eseménysorozata
Két helyi középiskolás diák, Csoma Helga és Molnár Márk a Csohány alkotások témaköréhez tartozó történelmi események leírását olvasta fel. Kelemen Dávid gitárjátékával, Kelemen Inezénekkel emelte az idei Csohány-napi rendezvény színvonalát. A kiállítás képeinek a megtekintése előtt a kuratórium elnöke, Herczegné Varga Ilona Brunda Tibornak, a múzeum munkatársának a korábbi évek Csohány-napjainak az előkészítéséért tárgyjutalmat adott át.
Ezt követően az új, három témakört felölelő alkotások mellett az érdeklődők a további termekben az állandó kiállítás képeit is megtekinthették. Kint már sötétedett, amikor bent az egyik kiállítási teremben sikerült néhány mondat erejéig szóra bírnunk Csohány Kálmán özvegyét, Klári nénit.
Sokan vettek részt a kiállítás megnyitóján
– Nagy izgalom közepette készültem erre a kiállításra. A rajzok válogatása a témák kiválasztása is örömet szerzett számomra. Persze a megnyitó ünnepség előtt volt bennem egy kis feszültség, de itt, Pásztón minden gondosan elő volt készítve.
Nagyon megérintett és meglepetést hozott számomra Szabó Zsolt tanár úr megnyitó beszéde, hisz’ mondandójában a szöveg mellé tette a saját érzelmeit, gondolatait, a gyerekek műsora is annyira odaillett! Kálmán 36 évvel ezelőtt meghalt, de, hogy Pásztón még ilyen szépen emlékeznek rá, külön köszönet jár a rendezvény szervezőinek! Nagyon meg vagyok hatódva. Bele is írtam az emlékkönyvbe néhány sort melyben kiemeltem a Mikszáth Líceum és a Pásztói Múzeum dicséretesen jó, közös munkáját. Róluk máshol, mások is példát vehetnének!
Cz. Zentai
(Forrás: www.nhc24.hu)