A miskolci székhelyű Látás-Mód Alapítvány elkötelezett az egyenlő esélyű hozzáférés elve mellett. Hirdetjük és támogatjuk ennek minél több területen történő megvalósítását, legyen szó az oktatásról, a kultúráról, vagy az önálló ismeretszerzésről.
A vizuális kultúra egyik ága, a filmművészet akadálymentesítése felé szeretnénk egy újabb lépést tenni azáltal, hogy 2017. augusztusa és novembere között megyénkben először egy 4 filmet kínáló filmklub keretében ismertetjük meg a felnőtt látássérült személyekkel az audio-narráció lehetőségeit, eszközeit és módszereit a filmek vizuális tartalmának közvetítésében.
A narrált filmek és a vetítések időpontjai a következők:
- augusztus 25. – Dögkeselyű
- szeptember 22. – A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt
- október 20. – Kontroll
- november 17. – Argo
A filmklub helyszíne a miskolci Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium, a vetítések minden alkalommal 17.00 órakor kezdődnek. A programon való részvétel ingyenes.
Az audio-narráció egy speciális szolgáltatás a látássérült személyek részére. Lényege, hogy egy színdarab, egy film, egy kiállítás vagy akár egy konferencia párbeszédeken kívüli, a csak auditív ingerekből nem kikövetkeztethető, de az értelmezhetőség és a követhetőség szempontjából fontos információit az erre a feladatra kiképzett narrátor közvetíti, tolmácsolja a látássérült nézők számára. Ezáltal hozzáférhetővé válnak a csak képi tartalmak is anélkül, hogy befolyásolnák vagy megzavarnák az élvezhetőséget.
A program Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének Egészségügyi és Szociális Bizottsága által kiírt “2017. évi szociális feladatot ellátó civil szervezetek és nyugdíjas klubok támogatására” elnevezésű pályázata révén valósul meg. A narrált filmeket a jogtulajdonos, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. egy együttműködési megállapodás keretében térítésmentesen bocsájtja az alapítvány rendelkezésére. A filmek narrációját a Tandem Csoport – A fogyatékossággal élőkkel az akadálymentes kultúráért készítette.
A tervezett projekt utat nyithat a látássérült személyeknek a kultúra új területén az ismeretszerzésben, a képi megjelenítés adta lehetőségek megismerésében és értelmezésében. A közös együttlét a sorstársi közösség megerősödését eredményezheti, megalapozva a későbbi programok sikerességét.
Weisz Ildikó
elnök
(Forrás: www.civilhirugynokseg.hu)