Akadálymentesített színházi előadást tartottak Székesfehérváron a fogyatékossággal élő emberek világnapján. A műsort jelnyelvi tolmács és narrátor segítségével tették élvezhetővé a látássérültek, siketek és értelmi sérültek számára is.
Megfoghatták a színpadi kellékeket, és a bútorokat is megtapogathatták a látássérült látogatók a Vörösmarty Színházban. A berendezett színpadot az előadás előtt mutatták be nekik.
„A tárgyakat, amik az előadások során szerepelnek, könnyebb elképzelni, valamint az egyes ruhadarabokat is, továbbá a narráció segítségével azok az események is közlésre kerülnek számunkra, amelyeket esetlegesen a színészek éppen nem mondanak” – mondta el Jakab Szilárd.
A Figaro házassága című előadást teljes körűen akadálymentessé tették. Az alapítvány a darabról könnyen érthető leírást készített az értelmi sérülteknek, a látássérültek számára pedig narrátor közvetítette az eseményeket.
„Hallássérült emberek számára jelnyelvi tolmács közvetíti a szöveget. A jelnyelv tolmács ugyanúgy ott áll a színpadon, természetesen a színészek nem zavarhatják az ő munkáját, a jelnyelvi tolmács sem zavarhatja a színművészek munkáját, tehát itt ebben egy nagyon harmonikus együttműködésnek kell létrejönnie” – mondta Mahlerné Köfner Anikó, a Más Fogyatékos Gyermekekért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Az előadásra bárki vásárolhatott jegyet, a fogyatékkal élők jelképes összegért tekinthették meg a darabot. Teljes körűen akadálymentesített előadást egyelőre ritkán lehet látni Magyarországon, Székesfehérváron 2010 óta évente egyszer tartanak ilyet.
Forrás: hirtv.hu
(Forrás: www.civilhirugynokseg.hu)