A Véradók Napja különleges ünnep. Az emberség, az emberi szolidaritás és a felebaráti szeretet ünnepe. A véradás nagyszerűsége az önzetlenségben és a szolidaritásban rejlik, abban, hogy erre a vérre bármikor bárkinek szüksége lehet, és ez egyben bármikor és bárkinek az életét jelentheti!
Pásztó. A nap meghatározása annak emlékére történt, hogy 1954. november 27-én adományozott először a legfelsőbb állami testület kitüntetéseket sokszoros véradóknak és kiváló véradó szervezőknek.
Magyar Vöröskereszt hetedik kongresszusán, 1987-ben határozott úgy, hogy november 27-e legyen a véradók napja, és adjon ismétlődő lehetőséget a véradók társadalmi megbecsülésének intézményes kifejezésére.
A Magyar Vöröskereszt jóvoltából ez az a nap, amikor a társadalom minden felelős tagja legalább néhány percre, legalább egy gondolat erejéig köszönetét és tiszteletét fejezi ki a véradóknak.
Az elnökség: Juhászné Kincses Helén virágcsokorral köszönti Tóthné Mohai Zsuzsát, aki társadalmi munkában végzi a területi titkári és véradószervező munkáját
Ebből az alkalomból rendezték meg Pásztón a Tittel Pál Kollégiumban a Véradók Napját, melynek házigazdája a pásztói járási vöröskereszt szervezete volt, Tóthné Mohai Zsuzsanna, Pásztó területi Vöröskereszt titkára, véradásszervező vezetésével.
A rendezvényre többszörös, jubiláns véradókat hívtak meg, hogy köszöntsék őket átadják elismeréseiket. Az ünnepség elnöki asztalánál foglalt helyet Szilágyi Leonóra, a Vöröskereszt megyei igazgatója, dr. Horváthné Németh Éva, Nógrád megyei véradószervező, Juhászné Kincses Helén a megyei Vöröskereszt nyugalmazott igazgatója, Farkas Attila, Pásztó alpolgármestere és dr. Kalász László, a Nógrád megyei vérellátó igazgatója.
Az ünnepség keretében elsőként Farkas Attila köszöntötte a jelenlévőket és méltatta a Vöröskereszt véradásszervezés terén kifejtett áldozatos, kiemelkedő munkáját és további eredményes tevékenységet kívánt.
Az ünnepi köszöntőt, Juhászné Kincses Helén mondta. kiemelte, hogy az emberes hónapok tele vannak olyan jeles napokkal, mely az emberségről, egymás tiszteletéről, a szeretetről, az életről szólnak. A véradók köszöntése az egyik legszebb nap, mert hatalmas ajándék az élet és épp oly nagy kincs, hogy embernek születtünk. Beszéde további részében szólt arról, hogy a véradók követendő példát mutatnak, hitet és reményt adnak. Olyan emberi értékekről tesznek tanúbizonyságot nap mint nap, mint az önzetlenség, a lelkiismeretesség, felelősségvállalás. Cselekedetüket nem tudjuk elég hálával kifejezni.
A beszédeket követően került sor az elismerések átadására, amelyeket Szilágyi Eleonóra és dr. Horváthné Németh Éva adtak át. 130 véradásért Becze Attila, 125 véradásért Papp József,110 véradásért Csépe Sándor, 80 véradásért Kerekes Lajos, Veres Miklós és Vincze Zsolt. 75 véradásért Gál Mihály, 70 véradásért Gombárné Papp Tünde, Vámosi József, Németh Pálné, Szabó Józsefné, Mikó Józsefné,60 véradásért Kosik Tiborné, Csákány István, 50 véradásért Horváth István, Gubicskó György, Tari Tibor, Pásztiné Skultéti Judit, Gortváné Tátrai Ágnes vehetett át elismerést Negyven véradásét nyolc, 30 véradásért 11, 25 véradásért egy, 20 véradásért 15 donor kapott elismerést. A véradók mellett számos önkéntes véradószervezőt is elismerésben részesített a vöröskereszt vezetése.
Zárásként dr. Kalász László a Nógrád megyei vérellátó igazgatója mondott pohárköszöntőt, Az ünnepségen Molnár Rebeka és Kiss Szabolcs, a dorogházi Móra Ferenc Általános Iskola diákjai verssel, a jobbágyi népdalkör vidám dalokkal köszöntötte az ünnepelteket.
esla
(Forrás: www.nhc24.hu)