Harmincegyedik alkalommal került sor idén az országosan meghirdetett Hanák Kolos teljesítménytúrára, amelyet a névadóról elnevezett túraegyesület szervezett és rendezett.
Szurdokpüspöki. Ebből az alkalomból a Hanák Kolos emlékházban fotókiállítás nyílt Tamás Ferencné lelkes természetjáró képeiből. A kiállítás a neves mátrai turizmus megalapító életével, a túrák eseményeivel kapcsolatos témákat dolgoz fel. A névadó iránti tisztelet jeleként a Szurdokpüspöki Tiszta Életéért Egyesület tagjai, élükön Géczi Lászlóné elnökkel, Pintér Ervin, a település polgármestere és Molnár Tamás, a Hanák Kolos Túraegyesület elnöke megkoszorúzták a családtagjai sírját a szurdokpüspöki Szentkereszt temetőben.
A koszorúzás előtt Molnár Tamás elnök röviden ismertette Hanák Kolos, a mátrai turizmus megalapítója életútját: 1851-ben Szurdokpüspökiben született, Gyöngyösön végezte az elemi iskolát. Jogot Pozsonyban, Pesten és Egerben tanult. 1872-től Gyöngyösön joggyakornok, majd 1875-ben ügyvédi vizsgát tett, s még ebben az évben meg is nősült, majd 25 évesen a gyöngyösi Takarék- és Hitelintézet ügyésze lett. A jogászi hivatás mellett sokféle közéleti szerepet is vállalt, egyletek és testületek alapító tagja volt.
1886-tól írásaival is népszerűsítette a Mátrát, majd 1887-ben megalapította a Kárpát Turistaegylet Mátra Osztályát, a mai Magyarország első turistaegyletét, 287 taggal. Az egylet nagyon aktívan dolgozott, utakat jelzett, kilátót épített. Hosszú évekig az egyesület elnökeként szervezte a mátrai turizmust. Tevékenysége révén út épült Benére (ma Mátrafüred). Fő műve a „Mátra kalauz” többször is megjelent, 1888-ban és 1889-ben, majd átdolgozva 1897-ben. Ezután „Mátra és gyöngyösi kalauz” címmel 1909-ben Gyöngyösön. A Mátraegyletnek, mint az MTE Gyöngyösi Osztályának 1897-től elnöke. 1898-tól az MTE központi választmányának tagja, 1913-tól tiszteletbeli tagja.
A Mátra újság szerkesztője volt, nevét a Mátrában kilátó és menedékház őrizte, ma egy teljesítménytúra névadója. Javaslatára megalakult Gyöngyösön a múzeumi bizottság, ami később megalapította a Mátra Múzeumot. Szervezte a fiatalok turizmusát, az ő irányításával készültek el az első jelzett utak is a Mátrában. Javaslatára feltárták az Ágasvár alatti Csörgőlyuk-barlangot.
Közben jogi pályája is felfelé ívelt, s 1897-ben táblabíróvá nevezték ki, ekkor Pestre költöztek. Néhány évig a Magyar Turistaegylet választmányi tagja, majd 1910-ben visszavonult. 1880-tól Abasáron földeket vásárolt, 20 év kitartó munkája kellett, hogy ezt a köves, irtásos területet a Mátra lábánál virágzó mintagazdasággá alakítsa. Gyöngyösön hunyt el 1923-ban.
A koszorúzást követően az elnök elmondta: nagy öröm számára, hogy a község és kiemelve a Szurdokpüspöki Tiszta Életéért Egyesületet, amelynek tagjai szinte műemlék szinten gondozzák Hanák Kolos családtagjainak sírját. Minden évben, amikor a teljesítménytúra zajlik, mindig valamilyen jellegű megemlékezést szerveznek.
Az ez évi túrán is négy – 56, 36, 26, és 14 kilométeres – távon mintegy 2500-an vettek részt, mind a négy táv célállomása a szurdokpüspöki általános iskola volt. Köszönetet mondott a szurdokpüspökieknek mindezést a tevékenységükért, amivel öregbítik Hanák Kolos munkásságát.
esla
(Forrás: www.nhc24.hu)