A Magyarok Házában nyitotta meg kapuit a napokban az a kiállítás, amelyet a Szurdokpüspöki Tiszta Életéért Egyesület hívott életre. A megjelentek megismerkedhettek a falu történelmével és megízlelhették a palóc konyhaművészet remekeit is.
Budapest/ Szurdokpüspöki. A kiállítás teret nyújt a hagyományos kultúrák és értékek számára, bemutatja a népszokásokat, a pompás népviseletet, a kézművességet és a régi tradíciók felelevenítésével betekintést enged a falu mindennapjába. A tárlat segít átérezni az itt élő emberek mindennapjait, s a belőlük áradó szeretetet.
A rendezvény védnöke, Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke beszédében hangsúlyozta, mennyire nagy szónak tartja, hogy egy ilyen kis település megmutatja kincseit. Beszélt arról, hogy a Magyarok Háza örömmel adott helyet az ötlet megvalósításának, hiszen ezen értékek alapozzák meg a jövő nemzedékének értékrendjét.
Pintér Miklós Ervin polgármester, Géczi László Miklósné,
a Szurdokpüspöki Tiszta Életéért Egyesület elnöke és
Bablena Ferenc, a Nógrád megyei közgyűlés alelnöke
a budapesti rendezvényen
– Példaértékű ez a kezdeményezés. Nagyon örülök annak, hogy a szurdokpüspökiek generációkat vonultatnak fel, a legkisebbektől a legöregebbekig minden korosztály képviselteti magát – mondta beszédében az elnök.
Ezután Pintér Miklós Ervin, a nógrádi község polgármestere köszöntötte az egybegyűlteket. Bemutatta a település látnivalóit, többek között az 1769-ben épült barokk Szent Kereszt templomot, a 1904-1906 között felhúzott jakabi templomot, a millecentenáriumi honfoglalási emlékművet, a falu szélén, a Kisvölgyben lévő pincesort, a Remete-barlang nevű sziklaüreget és a Szent Kereszt Kutat.
Nagy sikert aratott a hagyományőrző együttes
tollfosztó-bemutatója is
A településről bővebben Géczi László Miklósné, a Szurdokpüspöki Tiszta Életéért Egyesület elnöke beszélt, aki elmondta, hogy a társadalom átalakulásaival megszűntek a falusi közösségek, az évszázadok során kialakult megtartó értékek. Elveszett az önfenntartást biztosító közösség, nem volt szükség a közös munkára, a minden tudást felhalmozó kultúrára, amely úgy őrizte meg a múltat, hogy a jelenben biztosította a jövő fejlődését.
– Ezeknek az értékeknek és a múlt gazdagságának a bemutatásával szeretnénk tudatosítani a jövő nemzedékében a szülőföld megismerését, szeretetét, továbbá hagyományainak megőrzését, gondozását, továbbadását. Hiába gyűjtöttük össze ugyanis a múlt minden kincsét, ha nem lesz kinek átadni, nem feleltünk meg annak az elvárásnak, ami a feladatunk – hangsúlyozta Géczi László Miklósné.
Az előadók közül Bottyán Katalin etnográfus kiemelte a falu példaértékű gyűjtését, a hagyományok őrzését és a hitéletet, amelyből a „Mária-kultusz” mára Nógrádikum. Hegedűs Éva kulturális intézményvezető a 45 éves hagyományőrző együttes életéről, múltjáról beszélt, amely gondozza viseletét, s ápolja népdalkincsét. Végezetül pedig a Csillagtánc gyermek-tánccsoport parádés műsorát csodálhatta meg a közönség, amellyel Héhalomban, az anyák napi gálaműsoron első díjat nyertek.
Nagy sikert aratott a hagyományőrző együttes tollfosztó-bemutatója is, amelyen a hagyományos libatartással kapcsolatos eseményekről, munkákról meséltek, felelevenítve a régi tollfosztók szokását, illetve az ugyancsak Nógrádikummá lett libakultuszt.
A műsor a püspöki gasztronómiával fejeződött be, amelyen hagyományos ízletes étkeket kóstolhatták meg a vendégek. Volt töltött káposzta, herőce és túrós lepény, de a megyehatáron túl is híres libasültből szintén jutott az asztalra.
NBA
(Forrás: www.nhc24.hu)