„Jó szerencsés” találkozó

A közelmúltban rendezték meg Tatabányán – immár nyolcadik alkalommal – a bányászkórusok és hagyományőrző dalkörök országos találkozóját. A Bányász Művelődési Otthonban lebonyolított fesztiválon olyan magyarországi, illetve határainkon túli kórusok, dalos közösségek vettek részt, amelyek bányász múlttal rendelkező településen működnek, vagy tevékenységük során kiemelkedő jelentőségűnek tartják a bányász tradíciók őrzését, s terjesztését. Nem véletlen tehát, hogy az egykori bányászváros eseményén a salgótarjáni Bányász-Kohász Dalkör is elkápráztatta fellépésével a publikumot. A rendezvény további részleteiről Diósi Jánost, a dalkör vezetőjét kérdeztük.

Tatabánya/Salgótarján. A Bányász-Kohász Dalkör először 2008-ban vett részt a hagyományőrző dallamokban gazdag találkozón, s fesztiválon való sikerét jól példázza, hogy azóta visszatérő előadói a tatabányai dalos rendezvénynek.

jó szerencsés

A Bányász-Kohász Dalkör visszatérő

előadója a rendezvénynek

Diósi Jánostól, a dalkör vezetőjétől megtudtuk, hogy az idei fellépésük különösen emlékezetesre sikerült, ugyanis a kórus tagjai néhány perces előadásukkal egy képzeletbeli hidat építettek a két bányászváros – Tatabánya és Salgótarján – közé.

– Műsorunk középpontjában a kilencvenöt éves Salgótarján tiszteletére megírt dal állt, egyelőre az ideiglenes mintaszöveggel, hiszen május 30-ig, keddig várjuk a nótához kapcsolódó szövegpályázatra beküldött költeményeket – kezdte a vezető.

A program a múlt évek tradícióit követve a bányászok himnuszának eléneklésével kezdődött, majd Turainé John Katalin, Tatabánya alpolgármestere köszöntötte a megjelenteket. A dalkör vezetője elmondta, hogy a régi selmeci diákdaloktól a Kodály-kórusműveken keresztül egészen a könnyűzenei bányászdal-feldolgozásokig, elég széles skálán mozgott a dalkörök, valamint bányászkórusok repertoárja.

– A Bányász-Kohász Dalkör tizenöt fővel vett részt a fesztiválon, ahol egy régi diákdalt, a „Dal Salgótarjánról” című nótát, valamint a „Honvéd banda” indulóját is eljátszottuk a közönségnek – informált a vezető.

A bányász múltat felelevenítő előadások után Birinyi József, a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA) társelnöke értékelte a látottakat, s hallottakat egyaránt.

– A program végén a közreműködők, köztük a Bányász-Kohász Dalkör is egy emléklappal térhetett haza – jegyezte meg Diósi János, majd zárszóként hozzáfűzte: –  A dalkör számára fontos e rendezvényen való megjelenés, ugyanis fő feladatunknak tartjuk, hogy a bányász-kohász szakmák hagyományait hűen ápoljuk, s a lassan már feledésbe merülő régi bányászdalok megőrzését, valamint azok fiataloknak történő továbbadását segítsük!

Palchuber Kinga

(Forrás: www.nhc24.hu)

Scroll to Top