A Dornyay Béla Múzeum a közelmúltban bonyolította le a Castrum Bene Egyesülettel és a Civertan Grafikai Stúdióval karöltve a „Nógrád megye várai az őskortól a kuruc korig” című könyv bemutatóját. A kötetről Zandler Krisztián, a múzeum régésze mesélt, majd a mű szerzői is megosztották gondolataikat a szépszámú közönséggel.
Salgótarján. A múzeum Üvegváros termében, színezett üvegtárgyak ölelésében foglalt helyet a napokban az a mintegy negyven érdeklődő, akik a Nováki Gyula, Feld István, Guba Szilvia, Mordovin Maxim és Sárközy Sebestyén által összeállított, a Nógrád megyei várakat tudományos formában bemutató kötet részleteibe szerettek volna bepillantást nyerni.
A könyvbemutató elején Zandler Krisztián, a Dornyay Béla Múzeum régésze köszöntötte a vendégeket – köztük a százkét éves dr. Patay Pált, Nógrád megye első főállású régészét –, majd a kötet megjelenésének előzményeit, s szerkezetét is feltárta a jelenlévők előtt.
Fotó: Niederland Dávid
– Miért van szükségünk efféle könyvekre? Az udvarházak, a kastélyok, a várak az őskortól egészen a 17-18. századig nagymértékben meghatározták a korabeli emberek életét, s ezt a mai kor polgárai talán el sem tudják képzelni. E könyv segít a múlt felidézésében, valamint kiindulópontot ad más korszakok kutatói számára is a munkálatok megkezdéséhez – hangsúlyozta az egyetemi docens, majd átadta a szót dr. Nováki Gyula régésznek, a megyei várakat bemutató tudományos kézikönyvek megálmodójának.
– Mindig várakkal foglalkoztam elsősorban, ez a szakterületem, s Nógrád megyében – például Honton is – lehetőségem nyílt az 1970-es években ásatást végezni. Ezt követően Sándorfi György mérnökkel találtuk ki közösen, hogy jó lenne Nógrád megye valamennyi várát feltárni – fűzte hozzá a könyvbemutatóhoz Nováki Gyula.
Ezen túlmenően a másik két társszerző – Guba Szilvia, a szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum régésze, valamint Sárközy Sebestyén is – kiegészítette gondolataival a beszélgetést. A szerzők eszmecseréjéből összességében kiderült: a kötet a legfrissebb információkat tartalmazza megyénk várairól, s hogy az írók célja elsősorban nem a nagy és közismert várak bemutatása volt e művel, hanem az eddig ismeretlen vagy alig ismert erődítmények feltárása és megismertetése a nagyérdemű olvasókkal.
Palchuber Kinga
(Forrás: www.nhc24.hu)