Minél fiatalabb, három-hat hónapos korban meg kell kezdeni a nem optimális módon növekedő gyermekek mozgásfejlesztését, mert csak így érhető el számukra a minél teljesebb életminőség biztosítása – ez volt az összegzése annak a szakmai konferenciának, amelyet a Projektek Háza előadótermében rendeztek nemrég Balassagyarmaton, az Egészségesebb Nemzedékekért Egyesület szervezésében.
Balassagyarmat. Tavaly alakult újjá az Ipoly-parti városban az Egészségesebb Nemzedékekért Egyesület, amely két fontos célt tűzött ki maga elé: egyrészt a fejlődési rendellenességekkel küzdő gyermekek számára egy terápiás központot szeretnének létrehozni – ez ügyben az előkészületek már jó ütemben haladnak –, másrészt megoldási módozatokat alakítanak ki a fiatalok körében egyre terebélyesebben terjedő szenvedélybetegségek ellen, a megelőzéssel a középpontban. Dr. Tibay Ákos elnök szerint ez a tanácskozás és tapasztalatcsere is jó alkalom volt arra, hogy ne csak a témában jártas szakemberek, hanem a szélesebb közvélemény számára is bemutathassák tevékenységüket.
A konferenciára elfogadta a meghívást Balla Mihály, a nyugat-nógrádi térség országgyűlési képviselője is, aki köszöntő szavaiban hangsúlyozta, az érintett kisgyermekek különböző képességfejlesztése terén hazánkban sok még a tennivaló, hatalmas teher hárul a családokra, akik sokszor maguk igyekeznek biztosítani, hogy szeretteik a legkomolyabb ellátásban részesüljenek. Éppen ezért örül az ilyen egyesületi, civil kezdeményezéseknek, mert ezek segítségével is nagyot lehet előrelépni a szakterületen. Thomas Gordon, a neves pszichológus munkásságára, Thomas Bach író Jonathan, a sirály című művére, illetve dr. Zacher Gábor toxikológus gondolataira hivatkozva emelte ki a példát, hogy a fejlesztésben részt vevő személyeknek és csoportoknak közösen kell meghatározniuk a követendő utat, az ellentétek, ellenérdekek, konfliktusok visszaszorításával vagy kiiktatásával, együtt, egymást támogatva kell lépésről-lépésre előbbre jutni, és akkor az eredmény sem marad el.
A következő programpontban dr. Tibay Ákos és Vass Miklós, a Nógrád Megyei Polgárőr Szervezetek Szövetségének elnöke írt alá ünnepélyesen egy megállapodást, amelynek lényege, hogy a polgárőrök az egyes helyi szinteken, a településeken segítséget nyújtanak a fejlődési rendellenességekkel küzdő gyermeknek és családjuknak, így utaztatásban, közlekedésben, illetve a szenvedélybetegségek megelőzése terén is a jövőben közös stratégiát dolgoznak ki.
A szakmai előadások sorában először Diósi László, a Nógrád Megyei Pedagógiai Szakszolgálat balassagyarmati területi vezetője arra tért ki, a speciális foglalkozást igénylő csecsemők, óvodások és iskolások számára törekedni kell a minél teljesebb életminőség biztosítására, és a szakszolgálat munkatársai a megye teljes területét lefedik, állandó kapcsolatot tartanak a szülőkkel, folyamatosan felmérve a gyermekek állapotát, kialakítva az egyes terápiás módszereket. Hozzátette, a tankerületi vezetők is fontosnak tartják, hogy ne csak a családok szintjén, kihelyezett módon valósuljon meg a mozgás – és egyéb képességfejlesztés, hanem legyen egy központi hely, ahol a megfelelő szakellátást megkapják a gyerekek – ez összecseng a konferenciát szervező egyesület elképzeléseivel is.
A továbbiakban Ábelné Kövér Andrea gyógytornász és kollégái – Golyán Szabina konduktor, Kisvári Katalin fejlesztő pedagógus és Omanné Földi Melinda védőnő – azokat az egyedi módszereket mutatták be – például a Dévény-módszert vagy a hidroterápiát – amelyek révén bizonyítottan jelentős fejlődést lehetett elérni a képesség – és készségfejlesztésében. Ők is hangsúlyozták a korai fejlesztés fontosságát, a szülők, családtagok figyelmének felhívását, hogy ha bármilyen gondot észlelnek a gyermeküknél, azonnal forduljanak a megfelelő szakemberekhez. Ne várjanak, ne nyugtassák magukat azzal, hogy „lusta a gyermek”, mert nincs lusta gyermek, hanem azt tesz, úgy mozog, ahogy bír, amire képes, tehát gyorsan lépjenek, és minél kisebb, három-hat hónapos korban induljon meg a tünetek kezelése, mert csak így javíthatóak nagy hatékonysággal a tartáshibák, a mozgásos- vagy kommunikációs zavarok!
A későbbiekben Pekáry László szakpszichológus a családi mikroközösség szerepéről és környezeti hatásairól beszélt, míg dr. Márkus Eszter főiskolai docens a magyarországi komplex gyógypedagógiai támogatás lehetőségeiről számolt be a hallgatóságnak.
Hegedűs Henrik
(Forrás: www.nhc24.hu)