A Dornyay Béla Múzeumban a minap avatták fel a kulturális intézmény baráti körének kamara-kiállítását. A közösségek hete alkalmából megnyílt tárlat az egyesület mintegy harmincnégy éves történetét eleveníti fel, s a kiállított fényképek, dokumentumok, iratok, illetve meghívók hűen tükrözik a kicsiny közösség összetartó erejét és a múzeum felé tanúsított áldásos tevékenységét. Dr. Fodor Miklós, a közművelődési intézmény igazgató-helyettese köszöntőjét követően Bódi Györgyné dr., a baráti kör elnöke nyitotta meg visszaemlékezésével a közösség múltjának megannyi „kincsét” rejtő tárlatot.
Salgótarján. A közösségek hete alkalmából a Dornyay Béla Múzeum Baráti Körének egész történetét, múltját bemutató kiállítás megnyitójának voltunk szem- és fültanúi a napokban. A mintegy harmincfős társaság történelmét megelevenítő tárlaton először dr. Fodor Miklós, a múzeum igazgató-helyettese, s egyben a baráti kör titkára mondott köszöntőt a jelenlévő tagok előtt.
– A közösségek hetéhez kapcsolódva e kiállítással egyesületünk is szeretné ráirányítani az emberek figyelmét a társulás értékeire, tevékenységeire és társadalomformáló hatására – kezdte gondolatait. Az igazgató-helyettes mindezek mellett felidézte 1983 januárjának meghatározó napját, amikor is a szóban forgó közösség szellemi elődje ténylegesen megalakult.
A múzeum baráti köre ugyanazon céllal működik ma is,
mint harmincnégy évvel ezelőtt – mutatott rá dr. Fodor Miklós
Fotó: Niederland Dávid
Ezt követően kifejtette, hogy a múzeum baráti köre ugyanazon céllal működik ma is, mint harmincnégy évvel ezelőtt: támogatja és népszerűsíti a múzeumban zajló tudományos és közművelődési tevékenységeket, valamint segítő kezet nyújt az intézmény gyűjteményeinek gyarapodásában. – Köszönöm, hogy tagságukkal erősítik múzeumunkat, építik közösségünket, s kívánom, hogy a társaság minél tovább virágozzon! – zárta köszöntőjét dr. Fodor Miklós.
Ezután Bódi Györgyné dr., az egyesület elnöke lépett a baráti kör tagjai elé, s gondolataival „visszarepítette” a teremben ülőket egy-egy közösen megélt kalandos kirándulás – Csesztve, Pásztó, Szécsény, Balassagyarmat, Hatvan, Rimaszombat, Szepesolaszi – színhelyére, valamint számos, együttes erővel véghezvitt tevékenységet is felidézett.
Bódi Györgyné dr. gondolataival „visszarepítette”
az időben a teremben ülőket
Fotó: Niederland Dávid
– Remélem, hogy érdemes volt megállnunk egy pillanatra, felidézni elődeink munkáját, s ezáltal sikerült közösségünket még erősebbé tenni! – nyitotta meg szavaival a tárlatot Bódi Györgyné dr.
Az ünnepélyes mondatok elhangzása után a megjelentekkel közösen jártuk körbe a múzeum előterében berendezett kiállítást, amelyen az egyesület tagjainak féltve őrzött „kincsei” meséltek a Dornyay Béla Múzeum Baráti Köre több mint harminc éven át tartó munkájáról, s kalandjáról.
A szemünk elé tárultak már-már megfakult fényképek, amelyek a közös utazásokat „megállított pillanatai” maradtak, de megannyi, olykor megsárgult szélű dokumentum is helyet kapott a kiállított „emlékképek” között. A vitrinben az alapításkor elfogadott alapszabályt, a megalakuláskor létrehozott befogadói nyilatkozatot, de különböző tagsági igazolványokat és munkaterveket is megtekinthettünk. A paravánról a társaság egykori elnökeinek képmásai néztek vissza ránk, s ezen felül a tárlat hűen visszaadta a baráti kör aktív szerepvállalását is a múzeum életében, amelyről a honismereti dolgozatok, illetve a múzeumi konferenciák meghívói árulkodtak.
A megnyitó végén az alapító tagoknak egy-egy emléklapot is átnyújtottak. A kiállításon felmutatott emlékképek és tárgyak a kézzelfogható bizonyítékai annak, hogy a közös történetek, az együtt átélt pillanatok azok, amelyek valóban felemelnek és éltetnek egy valódi közösséget.
Palchuber Kinga
(Forrás: www.nhc24.hu)