Országos szeniortánc-találkozó Csillebércen

Budapesten kerül megrendezésre Magyarország első szeniortánc-találkozója. A kifejezetten az idősebb korosztály számára kifejlesztett szeniortáncot bárki ingyenesen kipróbálhatja a Csillebérci Szabadidő Központban szeptember 9-én, pénteken 12 órától. A nagyszabású találkozó fővédnöke Endrei Judit, szakmai irányítója pedig Csirmaz Szilvia, Magyarország egyetlen hivatalos szeniortánc-oktatója.

A szeniortánc rendkívüli népszerűségnek örvend Európában az idősebbek körében a könnyű koreográfia és a vidám hangulatú események miatt, de sokan azért is kedvelik, mert ez a könnyed mozgásforma segít az izmok és ízületek fitten tartásában. A szeniortánc-találkozó a Nyugdíjasok Országos Szövetsége által szervezett Csillebérci Randevú eseménysorozat keretében kerül megrendezésre.

A szeniortánc-találkozót több színes program is kíséri, a rendezvényen énekes és táncos előadásokat tekinthetnek meg az érdeklődők, izgalmas játékokon vehetnek részt. Emellett egy külön egészségügyi sátor is várja majd a résztvevőket, amelyben műszeres talp- és gerincvizsgálat, gerincgörbületi vizsgálat, testösszetétel-mérés, tüdőkapacitás-vizsgálat, stresszoldó hát- és vállmasszázs is lesz.

A szeptember 9-én a Csillebérci Szabadidő Központban (1121 Budapest, Konkoly-Thege Miklós út 21.) megrendezésre kerülő programok reggel 9 órától egészen késő délutánig tartanak, az aznapi program fő eseményét, a szeniortánc-találkozót délben tartják a szervezők.

A szeniortánc Németországból indult hódító útjára negyven évvel ezelőtt. Ilse Tutt táncpedagógus saját 80 éves nagynénje számára dolgozta ki az első szeniortánc-koreográfiákat. Az új táncforma – jótékony testi és lelki hatásainak köszönhetően – gyorsan átterjedt más nyugat-európai országokba is. Ma már Ausztriában, Németországban, Norvégiában több ezer szeniortáncklub működik, amelyeket a Szeniortánc Világszövetség fog össze.

Magyarországon az egyetlen szeniortánc-oktató, Csirmaz Szilvia irányításával a Nyugdíjasok Országos Szövetsége karolta fel a kezdeményezést: idén nyáron zajlott az első szeniortánc roadshow is, amely az összes megyeszékhelyre ellátogatott, ennek keretében mintegy 1300 magyar szeniortáncos csatlakozott a mozgalomhoz.

Magyarországon sajnos három felnőttből ketten már biztosan találkoztak valamilyen mozgásszervi megbetegedéssel: legelterjedtebb a derékfájás és a csontritkulás, ezt követi a ma már népbetegségnek számító porckopás (artrosis). A 60 év felettiek közül szinte mindenki valamilyen mozgásszervi problémával éli mindennapjait. Ennek hátterében túlnyomórészt a mozgásszegény életmód, valamint az ebből fakadó túlsúly áll. És bár a szakemberek szerint az ízületi, mozgásszervi panaszok enyhítésének egyik módja pont a rendszeres, megfelelő testmozgás lenne, a fájdalommal élő emberek a legritkább esetben mozognak.

Első lépésként megfelelő fájdalomcsillapító krémekkel és gélekkel lehet enyhíteni a gyulladt ízületek és végtagok fájdalmát, majd ezután következhet a rendszeres mozgás a további romlás megelőzése érdekében. A megfelelő fizikai aktivitás ugyanis kíméletesen erősíti az izmokat és karban tartja az idősödő ízületeket. A rendszeres mozgás számos előnnyel jár: segít a testsúly csökkentésében, így kevésbé terhelődnek az ízületek, jótékonyan befolyásolja a szív- és keringési rendszer működését, segít az időskori elbutulás megelőzésében.

Ma már léteznek olyan mozgásformák, amelyeket kifejezetten idősek számára fejlesztettek ki, így bátran végezhetők. A szeniortánc is ilyen mozgás, amely egyre ismertebbé válik országszerte az idősebb korosztály körében.

Forrás: www.itthnotthonvan.hu

(Forrás: www.civilhirugynokseg.hu)

Scroll to Top